Všechno špatně, ale neřekneme vám co

26.04.2013 00:00

Názor na odvolání části představenstva NsP v České Lípě

Jediným hmatatelným výsledkem nové krajské vlády v resortu zdravotnictví po půl roce vládnutí  je personální zemětřesení v NsP v České Lípě. Dozorčí rada nemocnice (jmenovaná Radou Libereckého kraje v prosinci 2012) včera zahájila čistky. Čtyři ze šesti jejích členů zvedli ruku pro odvolání 4 ze 6 členů představenstva, protože: „…ve stávajícím složení představenstvo nefunguje tak, aby nemocnice s tak velkou spádovostí lépe plnila své povinnosti a závazky. Jediným racionálním řešením je odvolání čtyř členů představenstva a to včetně generálního ředitele MUDr. Petra Chmátala a technického a provozního ředitele JUDr. Stanislava Cenka, kteří jsou za současný stav nejvíce zodpovědní.  Například za uzavření nevýhodné smlouvy s dodavatelem veřejné zakázky na zateplení nemocnice, kterou se nyní intenzivně zabývá dozorčí rada a řešila ji i mimořádná valná hromada NsP,“ (cituji z tiskové zprávy Libereckého kraje).

Kdo v něm našel konkrétní důvody pro tak razantní krok, ať mi ho napíše – já ho totiž nevidím. Protože „lépe plnit své povinnosti a závazky“ lze vždy – je třeba přesně říci, co nebylo splněno. Stejně tak dosud nikdo neřekl, v čem byla smlouva s dodavatelem veřejné zakázky na zateplení nevýhodná -  přesto je celá dojmologie o předražení důvodem k odvolání. Z celé této šarády vyplývá jen jeden jediný závěr: politická čistka. Nebo občané Českolipska nestojí dozorčí radě za to, aby tak razantní a destabilizující krok řádně vysvětlila? Odvolání je přesně v duchu nového zdravotního ducha kraje: vše zpochybněno, nic konkrétního nedoloženo.  

Stojí za to zopakovat si dění kolem NsP v České Lípě za uplynulý půlrok:

  • „Nevíme, co s ní“, povzdechl si v prosinci hejtman při cestě Českolipskem
  • Současně letí Českolipskem informace o zájmu společnosti Agel o koupi či pronájem
  • V lednu vznikla během pár dnů zpráva konstatující, že zakázka na zateplení je předražená. Neříká (a dosud neřekla, ačkoli jsem se na to na únorovém zastupitelstvu kraje veřejně ptala) v čem a o kolik konkrétně.
  • V prosinci byla jmenována nová dozorčí rada, která se situací začala zabývat.
  • Rekonstrukce a zateplení, které měly začít na jaře, nezačaly a o termínu zahájení se stále jen spekuluje.
  • Kraj mění strategii financování a alokoval ve svém rozpočtu 50 milionů korun na rekonstrukci nemocnice. To je zatím jediný důvěryhodný krok.
  • Podivuhodná neshoda dozorčí rady a představenstva v tom, zda pokračovat/nepokračovat v realizaci zakázky. Zakázky, která má již vybraného zhotovitele, který by se s největší pravděpodobností právní cestou bránil.
  • Dozorčí rada 4 hlasy ze 6 odvolala MUDr. Chmátala, JUDr. Cenka, D. Šperlíkovou a L. Cachovou.  Její předsedkyně Hana Moudrá konstatuje nedostatečnou komunikaci s obvodními lékaři (zřejmě míněni praktičtí lékaři, již pár let máme svobodnou volbu lékaře a obvody padly…)

Poslední půlrok je přehlídkou politických her – my pacienti na Českolipsku (a je nás 110 tisíc) ale potřebujeme funkční nemocnici, kde nebude pacientům táhnout na záda a voda kapat ze stropu.  Nemohu se už od prosince loňského roku zbavit dojmu, že kolem českolipské nemocnice se obtáčejí něčí osobní zájmy. Kam vedou, ještě není jasné. Ale zatím rozhodně ne směrem k českolipským pacientům a dostupné, kvalitní zdravotní péči o ně a pro ně.

Přečtěte si znova názor senátora Karla Kapouna zde. Že by se historie opakovala potřetí?

Jak rozhodovala dozorčí rady NsP v České Lípě:

předsedkyně dozorčí rady Mgr. Hana Moudrá, starostka města Česká Lípa (ODS) - PRO odvolání

PhDr. Jaromír Baxa, zastupitel Libereckého kraje (Změna pro Liberecký kraj) - PRO odvolání

 Jiří Löffelmann, zastupitel Libereckého kraje a starosta obce Skalice u České Lípy (Starostové pro Liberecký kraj) - PRO odvolání

 Mgr. Lenka Kadlecová, zastupitelka Libereckého kraje (ČSSD) – PROTI odvolání

MUDr. Romana Kvasničková, primářka interního oddělení NsP Česká Lípa, a. s. - PROTI odvolání

 Ing. Alena Brodská, manažerka kvality NsP Česká Lípa, a. s. - PRO odvolání.

 

Přeji představenstvu nemocnice v novém složení, aby lépe politicky vyhovovalo a my, pacienti na Českolipsku, se konečně dočkali rekonstrukce a kvalitní péče.

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode