Veřejné výdaje? Rozhodněte o nich!

27.07.2016 16:45

Koho potkám, ten má představu o tom, co určitě musíme teď hned ve městě začít opravovat, stavět nebo řešit. Kulturní dům, knihovnu, divadlo, Škroupovo náměstí, chodníky, sídliště, parkoviště, bazén... To všechno je pravda. A tak jsme jednoho dne začali plánovat, jak všechny ty potřeby seřadit v čase, prostě kdy by co mělo/mohlo přijít na řadu. Protože nejde jen o to, kdy se co začne dělat, ale že se taková akce také musí připravit, načasovat a hlavně platit. Po několika hodinách diskusí jsme se rozešli s tím, že seřadit potřebné investice do časového harmonogramu není vůbec lehké. Kdy začít s rekonstrukcí Crystalu, který už ji viditelně potřebuje? Nebo dát přednost rekonstrukci Škroupova náměstí, ze kterého by mohl být mnohem důstojnější prostor, než je dnes? A co knihovna, která už nestačí potřebám lidí, kteří se zde chtějí scházet? Když nakousneme divadlo, komplikuje se problém maximálně – opravit staré? Postavit nové? A když nové, tak kde? Jak velké? A nebylo by pro vás komfortní mít všechny služby města občanům pod jednou střechou?

Podstatná je jedna věc: tohle všechno (to znamená všechny tyto investiční akce) chceme pro občany našeho města udělat a každá z nich má své zastánce. Budeme to dělat za vaše peníze, tedy za ty veřejné, z radniční kasy. A tak považujeme za fér vás do tohoto rozhodování vtáhnout. Abyste si mohli říct svoje, tedy co je pro vás důležitější, jakým investicím dáváte prioritu a které mohou ještě počkat. Vím, ještě tady nic takového nebylo. Ale já to považuju za skvělou příležitost srovnat potřeby vás, občanů města, s plánováním výdajů města. Proto jsme se rozhodli uspořádat veřejnou anketu, kdy se budeme ptát na vaše potřeby a já si moc přeju, abyste věnovali svůj čas těm několika otázkám s významným dopadem do veřejného života na několik let dopředu. Stručně řečeno: váš názor nás zajímá.

Bude to poprvé v porevoluční historii města, kdy se radnice ptá občanů a chce se dobrovolně výsledky ankety řídit. Nepotřebujeme referendum, které je svázáno povinnými procenty, aby bylo platné a jeho výsledky závazné. Vybrali jsme volnou formu ankety, ze které vzejde výsledek, který nám bude vodítkem v rozhodování. I takovou anketu považujeme za projev přímé demokracie. Zastupitelé schválili její konání v termínu krajských voleb, více o ní píšeme v tomto vydání Městských novin a více podrobností přineseme v tom příštím.

Jen mě mrzí, jak někteří „politici“ dokáží ten nejdemokratičtější nástroj – názor občanů – znehodnotit. A podivují se, proč ho chceme znát - třeba když jde o to, jak velký majetkový podíl v nemocnici by si město mělo koupit. Sami zastupitelé se neshodli, zda nula, deset, patnáct, třiatřicet, devětačtyřicet nebo sto procent. Přitom za 49 % akcií požaduje Liberecký kraj 161 milionů korun (více informací též najdete v tomto vydání Městských novin). Zařadili jsme také toto téma do veřejné ankety, abychom zjistili, jak moc je pro vás vůbec důležité, aby město kus nemocnice vlastnilo. Podle toho bude jednodušší stanovit podíl, o který bude město Česká Lípa usilovat a nepůjde jen o subjektivní názory zastupitelů na různých úrovních, kteří mění názory měsíc od měsíce. Bohužel mnozí se diví, že se ptáme občanů. Ano, my se ptáme, protože jde o peníze z veřejné kasy. Co je na tom k divení nevím, já osobně to považuji za demokratické a navíc i zodpovědné rozhodování nás, zastupitelů a děkuji těm, kteří to tak chápou a k potřebám města a občanů přistupují s vědomím, že nejde o jejich osobní priority, ale o zájmy těch, které zastupují.    

Přeji vám pěkné léto a těším se na vaše názory!

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode