V cizích bytech, v cizích pokojích

28.11.2018 22:45

Zastupitel Tomáš Vlček pracuje ve Cvikově (už tři roky), bydlí s rodinou v Kunraticích u Cvikova (od loňského jara), mimochodem ho prozrazovaly jeho noční facebookové komenty na hejtovacích stránkách, které spravoval, v Kunraticích mu děti chodí do školy a manželka je tam nyní i zastupitelkou. Tomáš Vlček je ale zastupitelem v České Lípě. Proč? Protože tady kandidoval v komunálních volbách s trvalým bydlištěm v bytě, kde od loňského jara nebydlí. A proč by jím být neměl? Protože v České Lípě nežije, nepracuje, nemá tady rodinu.

Proto byla také záhada Vlčkova trvalého bydliště (zákonné podmínky ke kandidatuře) i předmětem jedné z volebních stížností podaných po komunálních volbách, ve kterých Tomáš Vlček mandát získal. Má nás, Českolipáky, zastupovat Kunratičák, který už v České Lípě víc než rok nežije, nepracuje, nemá tady rodinu? Za mě jasné NE, a protože tohle téma řeší někteří zastupitelé a exzastupitelé už pátým rokem a fakt mě to nebaví pořád dokola poslouchat, vyrazila jsem si vyslechnout názor soudu.

Krajský soud v Liberci konstatoval (volně přeloženo), že trvalé bydliště je dnes překonaný institut, že doba je dynamická a naše vztahy k místům, lidem a práci volné. Tedy pokud Tomáš Vlček má formální bydliště v České Lípě, občas tam přespí a udělá nějaký ten kšeftík a získá mandát, může být právoplatným zastupitelem města Česká Lípa. Respektuji tento verdikt, ale doplním pár skřípajících souvislostí.  

Tomáš Vlček před soudem tvrdil, že když prodával byt v České Lípě, bylo mu nabídnuto, aby si zde trvalý pobyt ponechal – ale řekněme si upřímně: prodáte někomu byt a necháte si od něj klíče a práva trvalého bydlení, necháte ho platit za vodu a energie víc? Takovou dohodu ale Tomáš Vlček žádnou nemá, takže by tyhle dobroděje ve svém bývalém bytě jen uvrhl do problémů s „nedoplatky za energie“, kdyby se to provalilo. A tak když mu teklo do bot (rozuměj: když soud jeho trvalé bydliště chtěl projednávat), urychleně si novou českolipskou střechu nad hlavou – tutovku u exzastupitele a svého „stranického“ kolegy Zdeňka Ježáka. No ale ten zase na jiném místě internetu stále do téhož domu hledá nájemce, takže tohle taky nesedí. No a do třetice Tomáš Vlček k dlouhým nocím v cizích bytech a cizích pokojích přidává další argument: rozešel se s manželkou a ponechal jí rekreační chaloupku v Kunraticích. A že tam seká trávu a maká a vysedává u počítače? Nojo, prý výpomoc.

Tak já vám nevím… O České Lípě nyní rozhoduje někdo, kde se tu zdržuje jen občas a kdoví jestli. Neb jak řekl Tomáš Vlček soudu, je přes den v práci ve Cvikově, pak seče trávu vedle v Kunraticích, stará se své rodiče tamtéž. Kromě toho ještě hodí před usnutím pár hejtů na facebook, no a na víkend pak vyrazí ke kamarádovi do České Lípy. Přitažené za vlasy? Ano. Shrnuto: Tomáš Vlček má svou rodinu a tedy fakticky žije 20 kilometrů od České Lípy, kde i pracuje. Rok a půl k nám do České Lípy už jen zaskočí, nemá s tímto městem už prakticky mnoho společného, jen jako občasný návštěvník. Na rozdíl od ostatních zastupitelů, kteří v České Lípě dlouhá léta pracují, on tu ani pravidelně nejen nepřespává, ale ani nepracuje, ani nesdílí život s rodinou. To vše činí v Kunraticích, 20 kilometrů od České Lípy.

Otazníkům kolem trvalého bydliště zastupitelů dal liberecký soud mnohovrstevnaté rozhřešení: doba je dynamická a tento institut jí už nemůže svým starosvětským pojetím stačit. Stále je to ale podmínka ke kandidatuře v komunálních volbách, ať je doba sebedynamičtější. Přeju si, aby za toto město rozhodovali ti, kdo také na vlastní kůži budou zažívat důsledky svých rozhodnutí, ať už tady budou v práci nebo o víkendu na zahrádce s rodinou. Tomáš Vlček svou pupeční šňůru s Českou Lípou uťal loni na jaře. Od té doby je reálně přespolní a jeho život, práce i rodinné vazby jsou spjaté s Kunraticemi u Cvikova. Kdyby to byl poctivý a čestný chlap, mandát České Lípy by nepřijal.       

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode