Umím řešit problémy lidí a jejich názor mě zajímá

18.09.2016 23:46

Tak shrnula dva roky práce pro občany starostka města Česká Lípa Romana Žatecká. A tak se v říjnu budou moci Českolipští přímo podílet na rozhodování o výdajích z městské kasy, pokud ve veřejné anketě sdělí, jak silně je zajímají jednotlivé investiční záměry města. Jejím výsledkem pak bude pořadí, v jakém se budou velké investiční akce nad 50 milionů korun ve městě realizovat.

Koho potkám, ten má představu o tom, co určitě musíme teď hned ve městě začít opravovat, stavět nebo řešit. Kulturní dům, knihovnu, divadlo, Škroupovo náměstí, chodníky, sídliště, parkoviště, bazén... Hned to ale všechno najednou nejde, je třeba projektovat, soutěžit, plánovat finance i čas. Důležitost každé akce se také těžko určuje od stolu – začneme s rekonstrukcí Crystalu, který ji už viditelně potřebuje, nebo dáme přednost rekonstrukci Škroupova náměstí, ze kterého by mohl být mnohem důstojnější prostor, než je dnes? A co knihovna, která už nestačí ani době, ani potřebám lidí, kteří se zde chtějí scházet? A když nakousneme divadlo, hned je tu otázka, zda opravovat staré, nebo postavit rovnou nové. Chceme mít vliv na stav zdejší nemocnice a kvalitu její péče pro nás, Českolipany? To jsou tak zásadní otázky, že je fér dát slovo lidem a nechat je vyslovit, do čeho tedy investovat jejich peníze nejdřív a co může ještě počkat. Už se v minulosti vyhodilo hodně peněz – stavělo se divadlo a nikdy se nepostavilo, rekonstruovalo se koupaliště v Dubici a stále se není kde koupat. Pomníčků už máme dost, je čas kopnout do země a anketa ukáže směr. Ostatně jsme tady pro lidi a jejich potřebami se řídíme. Nikoli zájmy vlastníků, kraje nebo momentální náladou jednotlivců.“  

Na poslední chvíli byla do ankety zařazena i otázka majetkového vstupu městě do Nemocnice s poliklinikou. Je pro Českolipany důležité, aby město vlastnilo část nemocnice?

Na tom se po více než roce jednání nedohodli ani sami zastupitelé. Už loni jsme jasně řekli, že chceme být takovým vlastníkem, který bude mít silné slovo v rozhodování, jak bude nemocnice na jeho území fungovat. Pro Liberecký kraj je to stále Popelka, významné investice váže jen na libereckou krajskou nemocnici a její rozvoj. Omezování péče v českolipské Popelce, byť třeba jen dočasně, a úbytky odborného personálu jsou jasným signálem, že nemocnice v našem městě není v dobré kondici. Dostali jsme od kraje nabídku koupit za 161 milionů 49procentní majetkový podíl. Na první pohled lákavé, ale pořád je to menšina – za velké peníze.

Vedení města se na podzim 2014 změnilo od základu, nyní jste už téměř v polovině volebního období. Co se ještě změnilo?

Hlavně tempo, a to jak v rozhodování, tak v realizaci toho, co lidé ve městě chtějí. Na některé projekty jsme navázali, takže pokračujeme například v zateplování školních budov, ale zároveň chceme maximálně využít dotace z EU na vybudování odborných učeben, konektivitu a související bezbariérovost ve školách. Letos také zahajujeme přestavbu dalšího pavilonu pro výuku zdravotně handicapovaných dětí v ZŠ Jižní. V těchto projektech navazujeme na své předchůdce, jen významně rychleji. V čem ale naopak pokračovat nechceme, to je přešlapování kolem léta omílané nemožnosti venkovního koupání v našem městě – projekt na nový venkovní bazén se proto už připravuje, vyroste prakticky v centru města, v bezprostřední blízkosti Sportareálu, kde je zimní stadion s krytým bazénem a k vytápění tam využíváme kogenerační jednotku. Na tu potom napojíme i nový venkovní bazén, takže se lidé budou koupat v ohřívané vodě klidně už v květnu nebo na konci září. Navíc tak vytvoříme nejenom technicky, ale také personálně propojený komplex, což přinese další provozní výhody pro chod nového městského sportovního zařízení.

Tak velké plány ale žádají velké peníze. Má je město Česká Lípa?

Jsme dobří hospodáři, hospodaříme s městským rozpočtem úsporně a v investičním fondu už jsme si naspořili bezmála 224 milionů korun. To je o asi 100 milionů víc, než když jsme ho po volbách v roce 2014 přebírali. Jediné dva úvěry, které město splácí, jsou úvěry z minulosti spojené se stavbou víceúčelové haly a bytovým družstvem Lada.

Horkým tématem v České Lípě byla svého času Městská policie. Jaký byl hlavní cíl její reorganizace?

Změnit Městskou policii, aby tady byla pro lidi a jejich bezpečnost. Modernizovali jsme už skoro předpotopní kamerový systém, strážníci se aktivně věnují prevenci, ať už zvláštními akcemi, nebo na dětském dopravním hřišti. Také o přednášky na školách, mezi seniory a dalšími ohroženými skupinami je obrovský zájem, v poště mám řadu děkovných dopisů, je vidět, že to strážníci vzali za správný konec. Vztah občanů ke strážníkům se změnil hodně k lepšímu, obnovuje se důvěra a tak je to správně. Věřím, že spolu budou obě skupiny více komunikovat i v nově definovaných okrscích, protože právě v nich se může řešit hodně běžných problémů občanů s veřejným pořádkem - od volně pobíhajících psů přes nepořádek, černé skládky, problémy v dopravě, mohou je upozornit na skupiny lidí, kteří obtěžují ostatní, rušení nočního klidu, atd. Strážníci jsou a i zůstanou muži zákona v první linii, těmi, kdo jsou u většiny problémů první a kteří je umí řešit. Proto je tahle jejich práce v okrsku tak důležitá, a proto ji od městské policie požaduje nejenom vedení města, ale především občané.  

Jak byste krátce charakterizovala svoji dosavadní práci na českolipské radnici?  

Slyšíme, řešíme a pomáháme. Umíme řešit problémy lidí a jejich názor nás zajímá. Bez ohledu na to, jaký politický dres každý z nás navléká. Protože práce zastupitele není o tom, jak to kdo komu slovně natře nebo jakou špínu si vykonstruuje, ale co kdo konkrétního udělá pro své spoluobčany, jak jim pomůže. Žádná věda v tom není.

(rozhovor pro Metropol, srpen 2016)

Vybírejte své budoucí zastupitele v Libereckém kraji tak, abyste měli zástupce, kteří vás slyší a chtějí vaše problémy řešit.

Mgr. Romana Žatecká, starostka města Česká Lípa   

kandidátka č. 7 do Zastupitelstva Libereckého kraje za ČSSD

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode