Strašidýlka a házení peněz okny

12.05.2019 17:44

Ptají se mě lidé v České Lípě, proč se tak urputně spěchá s koupí „pojišťovny“. Nehezký rádobymoderní dům s částečně prosklenou fasádou v dolní části centra města je už několik let na prodej, je zatížený exekucemi za víc než 100 milionů korun a už pár let na něm visí smělá nabídka, že jeho majitel za něj chce 21 milionu korun. Dlouhé roky to odrazovalo každého kupce, proto taky tahle architektonická „perla“ byla pustá a prázdná. Teď ho z minuty na minutu koupilo město Česká Lípa, protože jeho vedení v něm chce zařídit obslužnou halu a další kanceláře pro úředníky. A aby tenhle rychlokup bez analýzy potřebnosti a budoucích nákladů obhájilo, straší nás, že když to neudělá, bude z něj určitě ubytovna. A co mi vadí nejvíc je skutečnost, že jak urputně vedení města obhajuje předražený nákup objektu, který na rozdíl od jiných investic nijak akutně nepotřebuje, stejně urputně zbaběle mlčí o tom, co tedy pro občany nedodělá, protože prostě v městské kase není na vše.

Takhle nezodpovědný a nepřipravený záměr jsem nepodpořila, protože:

  1. Nechci podpořit předražený nákup dalšího majetku města za každou cenu.
  2. Nechci zatížit město, jehož ekonomiku znám, koupí s neznámými budoucími náklady.
  3. Nechci k městským objektům v mizerném stavu („zelená vila“, knihovna, Škroupovo náměstí a centrum vůbec, Jiráskovo divadlo) přikupovat další ruinu.
  4. Nejsem přesvědčená o tom, že občané potřebují další kanceláře a další úředníky.
  5. Chci, aby se dokončily investice, které občané už před dvěma roky označily za potřebné, a nepořizovaly investice nové, protože tímhle postupem nebude hotovo nikdy nic.

A ještě malá inventura těch velkých investičních akcí, které se začaly v minulých letech připravovat:

1.      Rekonstrukce Jiráskova divadla – náklady hrubým odhadem 170 mil. Kč

2.      Nová knihovna (nebo aspoň totální rekonstrukce té původní) – 200 mil. Kč

3.      Rekonstrukce KD Crystal – 360 mil. Kč

4.      Rekonstrukce Škroupova náměstí a centra města – 180 mil. Kč

5.      Rekonstruce Kounicova domu – 250 mil. Kč

6.      Venkovní koupání – 120 mil. Kč (poslední „nabídková cena“ pro realizaci)

7.      Revitalizace obstarožních sídlišť – Holý Vrch, Sever a Lada – těžko stanovit odhad, ale 200 mil. Určitě město potřebovat bude.

8.      Oprava mostu u Majdalenky…

A teď si spolu trochu započítejme (ještě chvilku udržte pozornost, tady to je důležité místo): Na to nutné a částečně připravené potřebuje město téměř 1,5 miliardy korun. Uspořili jsme v minulém období cca 700 milionů (peníze na účtech města a v investičním fondu). Jak vidíte, na všechno v městské kase není, proto je nezodpovědné pořizovat novou náročnou investici.

No a teď zpátky do „pojišťovny“ – koupíme ji sice za 18 milionů, ale úpravy a přestavby budou nutné, vybavení, energie, rozvody, IT, bezpečnost… Vedení města nechce občanům říct nahlas, ZA KOLIK ZHRUBA to celé bude fungovat. A bohužel je jasné, že z 8 priorit uvedených výše se na některou (některé) nedostane. Tak co, jste připraveni obětovat knihovnu a čekat, kdy ta stará propadne? Nebo Crystal, který technicky nevyhovuje už ani návštěvníkům, ani nájemcům? Nebo Škroupovo náměstí a centrum vůbec?  Případně můžeme dalších 20 let dojíždět v létě za koupáním do Děčína nebo do Mladé Boleslavi, v obou případech k hlavní silnici. Tak přesně na tohle se připravte.

Paní starostka Jitka Volfová urputně hájila koupi pojišťovny za dražší peníze než stanovil odhadce a aby zakryla podezřelou koupi za každou cenu, strašila nás hrozbou ubytovny v centru. Bohužel mlčí o tom, že strašidel po této investici zůstane v centru daleko víc. Vedení města pořídilo úředníkům nové kanceláře, městské kase nové mnohamilionové výdaje a vá

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode