Sexy mladé vidění českolipského centra - díky couvačce!

28.09.2018 20:06

Přesně si pamatuji den, když jsem v roce 2015 oznámila, že se pustíme do rekonstrukce Crystalu. Držela jsem v ruce projekt, který sice řešil potřebu knihovny, restaurace, sálu i kina, ale pořád mi to jaksi nezvonilo. Byl sice odborně zpracovaný a bylo to maximum možného, ale pořád to byl… kompromis. Hlavně pro restauraci, bez které ale – upřímně – si chod kulturního domu fakt neumím představit. Zacouvali jsme zpátky na start a začali znovu. A pak ještě jednou znovu, když do hry vstoupila možnost koupě Kounicova domu.

Proč zpátečka? Protože jsme pod vedením skupiny architektů stále přemýšleli o potřebách České Lípy a možnostech (objektech, prostorách a plochách), které máme k dispozici. A skládali to všechno jako puzzle, poměřovali klady a zápory. Myšlenka dát knihovně vlastní prostor v centru byla odvážná. A dnes, když jsem shlédla návrhy architektů na množnou podobu budoucí Městské knihovny v našem městě, nelituju, že jsem ji podpořila, vedena jen prostou občanskou intuicí, že moderní knihovna v prostoru vymezeném Jeřábkovým a Škroupovým náměstím a Tržní ulicí prostě zvoní.   

Dnes mi autor vítězného návrhu budoucí knihovny vyslovil dík, že jsme se rozhodli soutěžit a že to není obvyklý krok. Naše počínání ale vedla potřeba ověřit, jestli na vybraném místě je taková stavba vůbec možná. Jsem ráda, že je. O tuhle příležitost se ucházelo celkem 22 návrhů, které pro naše město vytvořili vesměs mladí lidé. Přijde mi velmi sexy fakt, že v prostoru, který stavebně definovali naši předchůdci, bude dílo vytvořené ve 21. století.

Není to ale jediná stavba v centru města, jejíž budoucí podobě jsme přemýšleli. Zelenou už má rekonstrukce Jiráskova divadla podle projektu architekta Adama Rujbra, ta bude zahájena hned v příštím roce. Kounicův dům už patří městu, s jeho přestavbou bohužel zastupitelé zaváhali. Sice ho na zimu staticky zajistíme a uděláme nezbytná opatření proti dalšímu chátrání, ale upřímně: zdá se mi to málo a čekala jsem od zastupitelů při posledním jednání, že přiloží ruku k dílu razantněji. Pokračuje příprava rozsáhlé rekonstrukce Kulturního domu Crystal, na které se projekčně podílí původní autor, architekt Jiří Suchomel. Do skládačky zbývá ještě projektová architektonická soutěž na budoucí podobu Škroupova náměstí podle vašich návrhů, která se v těchto týdnech také připravuje.

Budoucí podoby všech klíčových míst centra České Lípy zpracované architekty vám postupně představujeme na panelech na Jeřábkově náměstí, abyste se mohli kdykoli podívat všichni. A doporučuju vám to, protože cestu k tomu, jak by mohlo centrum České Lípy za pár let vypadat, jsme nastoupili teprve před čtyřmi roky – do té doby to byl spíše diskusní evergreen tehdejších zastupitelů bez většího pohybu směrem vpřed. Ta naše cesta k vizualizaci byla dlouhá, plná dohadů věcných i zdržujících, ale potřebovali jsme jistotu, že konáme a rozhodujeme o srdci našeho města dobře.

Takže já osobně končím volební období 2014-2018 s tím, jak by centrum mohlo vypadat. Je to maximum možného pokud jde o přípravu. Finanční náročnost těchto centrálních rekonstrukcí a staveb odhaduji na částku nejméně půl miliardy korun. Uspořili jsme ale v posledních letech dost na to, abychom jako noví zastupitelé po volbách mohli pokračovat v realizaci těchto návrhů. Sama za sebe říkám: stojíme na jasném startu, je čas pustit se do práce. A já se na ni už těším – pokud mi k ní dáte důvěru křížkem u volební strany číslo 11. Děkuji za něj.  

Více o knihovně najdete zde a taky zde

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode