Sebevědomá ČSSD, které lidi rozumějí a věří (nominační projev)

25.02.2018 17:38

Vážení delegáti a delegátky. Nepřivedly mě na toto místo kvóty, ale zdravý rozum – jsem jak vidno jediná žena, která našla odvahu ucházet se o nejvyšší post ve straně a nabídnout svoji vizi.

Zíráme tady společně do vypáleného rybníka a nadáváme si navzájem za všechno, co se stalo i co se nestalo. Za ten dnešní mizerný stav strany si ale můžeme sami: platíme za hrubé chyby v komunikaci a špatné strategie, za pohrdání vlastními lidmi i voliči. Teď je čas přijmout odpovědnost, a máte ji i vy: výběrem nového vedení strany rozhodnete, jaká budeme od zítřka sociální demokracie a jakým směrem se vydáme, jestli se pád střemhlav dolů zastaví.

Na naše rozhodnutí čekají tisíce našich členů a dalších lidí, které zajímá osud sociální demokracie. I mně to zajímá – a chci odsud odjet s nadějí, že mi zítra neřeknou SBOHEM další lidé z místní a okresní organizace otrávení z naší totální nesebereflexe. Chci odsud odjet s nadějí, že najdu zájemce na komunální kandidátku a komunální volby nebudou smrtící ranou naší tradiční značce.

Chci ale jinou sociální demokracii. Takovou, která si nenechá vyfouknout rybník i s rybama před nosem. Takovou, která svoji prohru prohlásí za výzvu a semkne se, aby dobyla ztracené pozice a voliče. Před 4 roky nám věřilo – čti: dalo svůj hlas - o skoro 650 tisíc voličů víc než loni a ještě loni věřilo značce ČSSD o 1400 členů víc. Co s tím průšvihem uděláme, vážené přítelkyně, milí přátelé?

Chci sebevědomou ČSSD, které budou lidi rozumět a budou jí věřit. To je moje vize, kterou vám nabízím. Zní jednoduše, ale věřte, že cestou k ní prošlapeme několikery boty.

Protože budeme muset:

Změnit ŘÍZENÍ: tvrdě řídit a nechat se řídit, jasnými kroky a mantinely i výsledky.

Změnit SEBE SAMA: musíme se znovu dát dohromady, potkávat se, mluvit spolu, respektovat se, neválcovat.

Změnit TÉMATA a hlavně KOMUNIKACI: tedy vrátit se zpátky mezi lidi, mluvit s nimi a být srozumitelní, plnit svoje slovo, budovat důvěru.

Proč potřebujeme změnit řízení? Protože jsou už 4 měsíce po volbách a my si teprve děláme pořádek. Přitom už rovnou trneme, jestli nás komunální volby nesmetou z radnic. Řídil nás vůbec někdo? Potřebujeme analýzu a diskusi příčin naší krize, znát její hloubku, to je základ dalších kroků, jejich zacílení a rychlosti. Pak přijdou na řadu opatření – ekonomická pro stabilizaci, organizační pro zklidnění situace – a konkrétní zodpovědnosti a termíny, trvání na výsledkách a posunech. Tak si představuji krizové řízení.

Když se při tom všem na sebe budeme dívat skrz prsty a vést bratrovražedné boje jako dosud, nic se nezmění. Mně ale zajímá názor členské základny – jste lidé se zkušenostmi, musíme se snažit spolu vyjít, i kdyby naše názory šly proti sobě, protože je před námi divoká soutěska komunálních a části senátních voleb. Navrhuji zapomenout na hádky, zpracovat argumentační i strategickou přípravu, získat finance na kampaň a podporovat se v přesvědčení, že kandidovat se značkou sociální demokracie má smysl. Když udržíme mezi sebou klid, pak máme naději přežít podzim bez větších voličských a finančních ztrát.

Přidám ale něco navíc: začnu ZNOVU, zase od začátku, obnovovat důvěru uvnitř sociální demokracie a v sociální demokracii. Půjdu jako první mezi členy i mezi lidi a budu trpělivě vysvětlovat. Budu chtít, abyste šli se mnou, ve svých regionech.

Dneska ale zjišťujeme, že jsme se příliš svázali do těžkopádné struktury se složitými pravidly, jen těžce se rozhýbáváme, o spravedlnosti nemůže být vůbec řeč, a zhusta nedokáže předjímat budoucí problémy ani rychle reagovat na ty aktuální. Změňme stanovy – hoďme je do koše a začněme znovu, vytvořme jednoduchá pravidla, používejme elektronická hlasování i ankety. Musíme za každé situace postrkovat vpřed lidi schopné oslovit voliče, ať už to jsou ženy, muži, mladí nebo senioři. 

Pár slov k tématům a komunikaci

Řešili jsme složité a dlouhodobé problémy společnosti typu inkluze, absolutní zákaz kouření v hospodách, pamlsky ve školách. Ale nechali jsme lidi stát na každodenních křižovatkách jejich životů. Oni tam stojí v nejistotě a bojí se budoucnosti – a zvlášť ti, jejichž příjmy jsou omezené. Bojí se uprchlíků, nedostatku péče a zájmu, společenské izolace nebo chudoby plynoucí z dluhů a exekucí, osamění nebo nezájmu společnosti. Hledejme šance jak zlepšit život dětem v rodinách s exekucemi, dospělým nabízejme východiska z dluhových pastí, z obchodu s chudobou. Dívejme se na lidi jako na lidi, ne přes tabulky a čísla.

Za naše téma číslo 1 považuji BYDLENÍ, tedy dosažitelné bydlení pro různé skupiny lidí, kteří nemají příjmy na pořízení bytů do vlastnictví nebo na hypotéky. Bydlení sociální, ale i finančně dostupné, ocení široké spektrum lidí v této zemi - mladí na startu, lidé osamělí, senioři, samoživitelky až po ty lidi chudé. Zvedněme také téma PADESÁTNÍKŮ a PADESÁTNIC, ti chtějí být užiteční a mají na to dost síly, ale společnost už o jejich práci nestojí a nespravedlivě je vytlačuje do nekonečných evidencí úřadů práce. Najděme pro ně příležitosti, ne jen dávky. Zvedněme také výzvy spojené se STÁRNUTÍM populace a nebojme se zásadně přehodnotit systém důchodů, ať to stojí, co to stojí – země bohatne, ale senioři, vdovy a vdovci, sirotci, lidé s nízkými důchody to rozhodně necítí.

Nechme téma levné práce odborům, ale reagujme na stále masivnější dovoz zahraniční pracovní síly a dopad do života města a obcí, připravujme se na dopady robotizace, která významně změní poptávku po pracovní síle a promění školství.

 Já vám dnes nabízím CESTU, ale musím zdůraznit, že bez vás to nepůjde:  

  • Vy musíte vybrat LÍDRA, tato volba určí směr i to, kolik nás ještě opustí příznivců. Je zcela ve vašich rukou. Svět se netočí kolem programů, ale kolem silných osobností, proto si i já přeji, abychom se vrátili do hry s novým lídrem – razantním, charismatickým, ale přitom komunikativní a empatickým.  
  • Musíte vybrat TÝM, který bude jako dobře namazaný stroj spolupracovat a bude ochotný cedit krev pro společný cíl. Tím je obnovení důvěry voličů a získání nových.
  • Bez VÁS, členské základny, se nehneme z místa. Půjdu mezi vás, řadové členy, vyslechnout si náměty, zkušenosti, diskutovat, hádat se.
  • Potřebuji ZÁZEMÍ odborníků. Témata, která jsem zmínila, musí nejprve projít rukama těch, kdo jsou v nich odborníky. Jejich názory pak nesmí končit v koši.   
  • Potřebuji také to, aby naše PLATFORMY nefungovaly jako kroužky pletení, ale pracovaly v terénu a přinášely odsud aktuální sociální témata. I ony musí tvořit propojku ke skupinám voličů. Odsud také očekávám přirozený příchod nových členů. Líbí se mi mladí sociální demokraté, fandím jim, a budu fandit i sociálnědemokratickým ženám a dalším a hledat jim podobně živý a přínosný směr.  

Dovolte mi ještě dvě stručná vyjádření:

1. Jsem orientovaná proevropsky, EU je pro mne zárukou bezpečnosti a stability a nevidím jinou alternativu.

2. Nespěchám do vlády. Dostali jsme od voličů stopku, nechme vládnout ty, o které měli voliči větší zájem. Využijme ten čas, abychom si uklidili doma a uspořádali své rozbouřené vnitřnosti.  Nebojím se jít do opozice – předpokládám u našich poslanců komunikační připravenost na razantní opozici. Nebojím se jít – teoreticky – ani do koalice, vládní angažmá je jistá výzva, jsou ve hře ministerské pozice. Ale scénář spolupráce bude pořád stejný - zase budeme za otloukánky, na takový nátlak jsme nebyli a dál nejsme připraveni. Kromě toho nevidím žádný voličský zisk za horizontem 4 vládních let. Proto trvám na jasném NE společné vládě. A hlavně: vládou s lidmi obviněnými z podvodu a evidovaným spolupracovníkem Státní bezpečnosti navíc ztratíme tvář a sdělíme veřejnosti, že to je vlastně v pořádku. Pro mne osobně ale ne, je to na hranici politické kultury.

Nabídla jsem vám svůj plán změn, který předpokládá i změnu LÍDRA. Postavila jsem se dnes jako jediná žena rovně mezi sedm dalších kandidátů mužů a ucházím se o vaši podporu. Jdu do toho proto, že osobně těžce nesu aktuální křižovatku sociální demokracie a to nejvíc, co pro ni mohu udělat, je nabídnout jí svoji cestu, o které jsem po zkušenostech z 12 let politické práce přesvědčená, že bude fungovat. Nechci jen remcat po schůzích a konferencích, chci aktivně resuscitovat.

Děkuji vám, pokud mne podpoříte.

O sjezdu ČSSD čtěte zde (aktualne.cz), zde (Český rozhlas), zde (Česká televize)

 

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode