Roušky, ruce, rozestupy byly. Jen ROZUM chyběl.

01.11.2020 15:59

Milý deníčku, musím se podělit o petardu do zdravého rozumu v té naší lepší a živé České Lípě. Asi takhle: Je středa 21. října, přitvrzuje omezení vycházení, covid se už šíří nekontrolovaně. A my máme schůzi zastupitelů. Svolala nás ANOstarostka Jitka Volfová: tu prodáme zahrádku, tu kousek pozemku, zveřejníme záměr, že něco někdy třeba prodáme, zápisy z výboru... V 16:00 hodin (už víme, že za 14 hodin bude částečný lockdown) se tedy sejde face to face asi 50 lidí v nevětraném sále Crystalu… Roušky, dezinfekce i rozestupy přítomny, taky pár občanů. Na dotaz, proč se vůbec tohle jednání v aktuální mizérii koná, odpovídá po babišovsku paní starostka: „Výjimku orgány veřejné moci nemají, jednání je možné. A taky abyste se mohli vyjádřit.“

Nediskutuju, protože nechci tu celou zbytečnost prodlužovat. Když po asi 20 minutách jednání starostka uprostřed věty zničehožnic zavelí: „Nasaďte si roušky!“, jsme někteří zmatení, protože při jednání pijeme vodu, kávu, konzumujeme. A považujeme situaci za výkon práce, kdy platí výjimka. Někteří to i namítají, ale odpovědi se nedočkáme, a tak zůstáváme někteří v rouškách (veřejná budova) a někteří bez roušky (výjimka, kdy je vykonávána práce na jednom místě, ve 2metrových rozestupech). Ani předsedající starostka, ani nikdo z úřadu se nezdržuje vysvětlením toho nenadálého povelu ani doporučením jednotného postupu. Po asi hoďce to celé skončí a před Crystalem ještě strážník městské policie zkontroluje, jestli je mezi mnou a vedlestojícím kolegou 2metrový rozestup. Že se nic zásadního nestalo? Tak to je právě velký OMYL.

PROTOŽE celou dobu úředníci i starostka, místostarostové, tajemnice a další zúčastnění vědí, že na úřadě už je minimálně 1 potvrzený případ COVID-19 a zaměstnanec (jehož jméno důležité není, zařazení do odboru ano) je už v izolaci a to hlavní: je přímým podřízeným starostky, takže jsou v těsném a četném kontaktu, a to včetně celého sekretariátu. I přes tohle přímé ohrožení starostka a některé sekretářky sedí na jednání zastupitelů.

No a co, si říkáš, milý deníčku? No a hodně. Je totiž nefér, kdy starostka tají fakt, že v její těsné blízkosti je nakažený člověk a schází se s námi a jinými lidmi. Jiní přesně stejnou situaci umí zvládnout zodpovědně – třeba Ursula von der Leyen: „Právě jsem dostala zprávu, že člen mého kabinetu měl dnes ráno pozitivní test na covid-19. Můj test sice vyšel negativně, ale z preventivních důvodů okamžitě opouštím Evropskou radu, abych se odebrala do izolace.“ Unijní summit, jenž má určit další směr jednání o vztazích s Británií po jejím odchodu z Unie, pokračoval bez ní. (Zdroj: Newton Monitor, 15.10.2020)

Mělo se jednání u nás v České Lípě konat? Ano, mohlo se teoreticky konat, ale i v situaci, kdy existují prokazatelně nakažení? A je fér informace o případném ohrožení tajit těm, kterých se mohou dotknout?

Stačilo buď říct Vážení zastupitelé, musím vás upozornit, že já a několik dalších lidí tady v sále bylo v posledních dnech opakovaně v těsné blízkosti nakažených lidí, naše testy jsou negativní a rádi vám je ukážeme. Odborníci vyhodnotili tuto situaci jako bezpečnou (odkud, kopie zdůvodnění) a může se tedy toto jednání bezpečně konat.  Zvažte ale vy sami s ohledem za vaše zdraví a vaše blízké, zda se v této situaci chcete dnešního jednání chcete zúčastnit – chrání nás v tomto okamžiku soušky, rozestupy a dezinfikované ruce. Pokud ne, z jednání vás omlouvám.

Nebo jednoduše mělo být jednání zrušeno, protože i ti, kdo by ho mohli řídit místo ní, byli v těsném kontaktu s částečně „nakaženým“ sekretariátem a odbory.

Protože paní starostka Volfová je bohužel solitér, který kromě svého vlastního prospěchu nekouká nalevo ani napravo, nedostali jsme ani informace o situaci, která se nás mohla dotknout, ani možnost rozhodnout o tom, že zůstaneme doma v bezpečí kvůli vlastnímu zdraví a bezpečí našich nejbližších, někteří jsou v seniorském věku a patří do nejvíc ohrožení skupiny obyvatel.

A protože jsem si chtěla ověřit, jak je to s nákazou v budově radnice a co je na šeptandě pravdy, požádala jsem mj. písemně paní tajemnici o urychlené vyjádření. Protože odpověď se šalamounsky vzdaluje od toho, na co se ptám, přečtěte si ji sami. Každopádně jsme ráda, že je radnice bezpečný prostor pro ty, kdo přijdou vyřizovat úřední záležitosti, i když moje popsaná zkušenost je jiná.  

Dotaz Klubu zastupitelů ČSSD ze dne 22.10.2020 čtěte zde

Odpověď paní tajemnice MěÚ Česká Lípa ze dne 27.10.2020 čtěte zde

Co dál? Moje obavy vycházejí z důvěryhodné informace o izolaci pozitivně testované osoby z blízkosti starostky a jejího sekretariátu v den konání zastupitelstva. Stačí je prokazatelně rozptýlit. To se do dnešního dne nestalo. Bohužel mlžení stíhá mlčení, oboje je ale v téhle situaci hazard se zdravím. 

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode