Říjnový chvat na obchvat

27.09.2016 22:57

Obchvat kolem České Lípy je v posledních dnech na každém rohu a v ústech spousty lidí. Bojují za něj, případně boj nevzdávají, prosazují ho, obhajují. Nechápu proč zrovna teď, ale asi to působí krajské volby. Bohužel do dnešního dne uplynulo hodně času, kdy se nikdo z bijících se nijak významně neangažoval ani nebušil na ministerské dveře. O tom, co se děje kolem zastavené stavby, informoval město Česká Lípa pravidelně jen ředitel libereckého ŘSD. 

Je fakt, že poslanců ve sněmovně za Českolipsko valem ubylo a ti z Liberecka nebo Jablonecka, těm je náš obchvat fuk. Ani Liberecký kraj významný posun stavby nedojednal a stejnostraníci (stejnoANOíci) ministra dopravy se s ním jen společně usmívali z fotky. Až ČSSD ve vedení města Česká Lípa se podařilo v listopadu 2015 pozvat na místo premiéra Bohuslava Sobotku a společně se za účasti médií dohodnout, že se stavba obnoví. Píše o tom například Českolipský deník zde

Pak ale nějak na Ťokově ANOdopravě zapomněli dojednat výjimku pro EIA v EU a k odhadu dvouletého čekání do prvního kopnutí jsou tu dva roky čekání navíc. Dva roky navíc, kdy lidé na sídlištích kolem průtahu Českou Lípou budou polykat prach ze silnice a dýchat výfukové plyny tisícovek kamionů, kdy se jim budou celý den třást okenní tabulky. Od této špatné zprávy taky uteklo už pár měsíců, ve kterých nikdo nebušil na ministrovy dveře, co kdyby třeba dojednal pro Českou Lípu výjimku. Podařilo se to pro Chrudim, kde se ANO2011 snažilo podstatně větším úsilím, než jen mít společnou fotografii.  Až teď se slibuje horem dolem. No, připomeňme si raději fakta. 

Stavba obchvatu se zastavila už v roce 2011 nečekaným rozhodnutím tehdejšího ministra Víta Bárty za Věci Veřejné. Za zády mu tehdy těsně stál a na krk doslova dýchal tehdejší poslanec za Českolipsko Petr Skokan, dnešní iniciátor jakési petice za obnovení (to jsou ale paradoxy). Přesto Česká Lípa patřila ke stavbám ze dne na den zastaveným. A dnes je to pět let, kdy obchvat končí u Kovošrotu. 

Před námi jsou teď krajské volby a taky spousta aktivity a slibů na téma Obchvat. Běhat s peticí je líbivé, ale nestačí to. Řešení je totiž jedno jediné: prosadit českolipský obchvat mezi prioritní stavby v České republice, aby stavba mohla být posuzována zrychlenou procedurou nové evropské směrnice EIA, jež posuzuje vliv díla na životní prostředí. Tím by se podstatně zvýšily šance na jeho včasné dokončení. 

Zatímco u nás v kraji se mnozí bijí v prsa, v Chrudimi jim už dávno sliby vjely z úst do rukou a dosáhli zařazení jejich obchvatu na zmíněný seznam. Budu ráda, když se obchvat České Lípy rozhýbe. Ale jenom slova a sliby nestačí. Kdo se chtěl angažovat, ten tak činil bez ohledu na datum voleb v kalendáři. A tak to, co slyším v tomto čase, beru s rezervou - je prostě slibobraní. Ráda bych si uchovala nadějí, že ty sliby urgencí, podpor a petic nezačnou blednout hned 8. října, až se zavřou volební místnosti. Protože kdyby se – ideálně – všechny ty sliby naplnily, tak by se určitě pohnula i zeměkoule, nejen několikakilometrový obchvat České Lípy.

Dostavba obchvatu je věcí státu. V České Lípě máme taky svoje „obchvaty“, které jsou věcí nás ve městě a kolem kterých se točí spousta diskuse. Jsou to investiční akce v hodnotě vyšší než 50 milionů korun – divadlo, kulturní dům, knihovna, parkovací dům, pozemky pro rodinné domy, podíl v nemocnici a jiné. My vám je nyní předkládáme k posouzení, zda je potřebujete a jak moc. Ano, vy – lidi žijící v tomto městě, kterým ty stavby budou sloužit. Tak využijte jedinečnou příležitost, že se vás ptáme, co je důležité a co ještě počká, abychom podle vašeho názoru nastavili pořadí dostavby těch akcí. Stačí váš názor vtěsnat do kolonek anketního lístku ve veřejné anketě a odevzdat nám ho. To vše cesto do nebo z volebních místností. Připravili jsme totiž veřejnou anketu tak, abyste to měli při cestě. Protože nás zajímá vaše účast u voleb na Českolipsku (ta nebývá nejsilnější), ale hlavně váš názor a vaše potřeby změn ve městě. Pomůžete tak rozhýbat stojaté vody rozvoje města. Děkuji za všechny lístky, které ve dnech 7. a 8. října vyplníte a odevzdáte. Na ty anketní se obzvlášť těším!   

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode