Remcat nestačí. Musíme se chtít změnit.

17.02.2018 00:24

Na mimořádném sjezdu ČSSD v Hradci Králové budu jednou ze sedmi uchazečů o post předsedy strany. Nabídnu pomoc, protože jen remcat po schůzích nestačí. Se sociální demokracií jsem spojila 12 let svého života, pracovala jsem pro ni srdcem a tvrdě. Nechci ty roky zahodit, proto chci převzít odpovědnost za budoucnost. 

Řekněme si ale otevřeně, že: 
 • Jsme od voličů dostali fatální nakládačku a jen mizivou důvěru. A že je čas uvěřit tomu, že o naši vládu nestojí, nenastavovat druhou tvář (tahle poznámka budiž i odpovědí na otázku o vstupu ČSSD do Babišovy vlády).
 • Ten milion voličů, kteří odešli bez varování i se svými hlasy, je fakt průšvih, ze kterého se budeme vyhrabávat léta. I finančně.
 • Mezi těmi odejitými voliči je mnoho našich členů a jejich loajálních rodinných příslušníků. Byli z různých důvodů fakt naštvaní a za mnoha z těch důvodů jsme my sami.  
 • Voliči nám nevěří, protože co hlásáme, sami neděláme. Rovnost a spravedlnost mezi námi? Ale kdepak… Spíš vyřizování účtů a faleš.   
 • Nevíme, čím žijí a co chtějí naši voliči, protože nám to bylo dlouhá léta vcelku fuk – cesta vpřed byla otevřená, a tak se krmily hlavně osobní zájmy a piplala moc, cestu měli otevřenou vyvolení, ruka ruku myla.
 • Lídři často nebyli skutečnými lídry (natož vůdci), jen prostě předem dojednané jméno protlačené na kandidátku.
 • Rezignovali jsme na osobní kontakty, ztratili jsme se lidem z očí, zalezli do Sněmovny a kanceláří, nechali na sebe plivat koaličního partnera.
 • Přestali jsme mluvit, jak nám zobáky narostly a začaly omílat fráze, hesla a mlhu.

Naději přežít má ten, kdo – zcela logicky – i v pádu střemhlav dokáže změnit směr. Udělejme to i my, nebojme se! Navrhuji vám jediné možné řešení: razantní změnu řízení, tváří, myšlení, komunikace i vztahů.   

Co pro změnu můžeme udělat?

Začněme hned na mimořádném sjezdu v Hradci Králové. Nekupčete prosím s právem delegáta sjezdu rozhodovat o budoucnosti nás všech sociálních demokratů. Buďme sebevědomí delegáti sjezdu, s vlastním názorem, nenechme si nic nakukat. Volme cestu vpřed, byť o jediný krok. Protože možná potřebujeme tvrdé vyjednávače, krizové manažery, sjednotitele proudů – ale hlavně, hlavně potřebujeme ty, kdo nás svým hlasem k těm vyjednáváním, řízení a sjednocování pověřují. Tedy VOLIČE. Konečně si uvědomme, že naše budoucí existence závisí jenom a výhradně na nich. A ti čekají na naše rozhodnutí.

Proto je moje vize jednoduchá: Sebevědomá ČSSD, které budou lidi rozumět a věřit.

Sebevědomí imponuje a patří k vůdcům. A rozumět a věřit jsou dva pilíře každého vztahu mezi lidmi. Jakkoli jednoduše tahle vize zní, cesta k ní bude trnitá. Musíme pospojovat a upevnit členskou základnu, ty, kdo mají stejný cíl. Naučit se mluvit jednoduše a myslet nejen na sebe. Nebojím se té cesty, jsem zvyklá se rvát za to, čemu věřím a jít trpělivě k cíli. Nechci, aby politický systém v naší zemi nahradily marketingové projekty jednotlivců. Nevěřím, že rovnost a solidarita jsou slabostí, a že po svobodě a spravedlnosti už lidi netouží.   

Navrhuji vám tedy 3 zásadní změny:

ZMĚŇME ŘÍZENÍ: V důsledku kauzy Altner a opakovaných volebních proher máme hluboký ekonomický problém – proto za každou vydanou korunu musíme chtít aspoň tři zpátky, v jakékoli podobě; musíme přehodnotit přínos našich aktivit, organizační struktury, organizací.   

ZMĚŇME SEBE: Přestaňme se dělit na nesmiřitelné tábory, kopat do kotníků, umlčovat schopné hlasovací přesilou, zašlapávat „nepřátele“. Každý se shodným cílem je přínos, chci propojovat lidi i názory, podpořit ty, kdo prokazatelně znají cestu k voličům, proto chci změnit rozhodovací procesy tak, aby aktuálně dosažené volební výsledky byly dalším rozhodovacím kritériem

ZMĚŇME TÉMATA: Nenuťme lidem naše řešení od stolu (inkluzivní vzdělávání, zdravé svačiny ve školách, zákaz kouření v hospodách), ptejme se, co lidi trápí. Nabídněme řešení určitým skupinám lidí ve složitých životních situacích: mladým na prahu vlastního života (dosažitelné bydlení), ženám středního věku, které chtějí zvládnout péči o vlastní rodinu i své rodiče bez újmy na své životní úrovni, naši pomoc ocení i lidé bez práce, zvlášť 50+, kteří touží být užiteční, ale společnost jim zřetelně dává najevo, že už o jejich práci nestojí. Rodinám a lidem s nízkými příjmy nebo exekucemi, seniorům, kteří se leckdy ocitají na hranici chudoby a také se bojí hrozeb dnešního světa, protože zůstávají sami a opuštění.

A ještě něco důležitého: Mluvme s lidmi jasně, jednoduše a srozumitelně. Aby nám rozuměli. Ptejme se a odpovídejme. To jsme bohužel dlouho nedělali.   

Nakonec pár slov o mně: 

 • Absolventka Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze, s dlouholetou praxí na řídících pozicích v médiích, veřejné správě a soukromé firmě.
 • Členka ČSSD od roku 2006, 6x kandidující v různých volbách, z toho 4x získala mandát, od roku 2014 starostka města Česká Lípa v Libereckém kraji.
 • Hlasitá oponentka kroků, které poškozovaly naši důvěryhodnost. Ať už je činil kdokoli.
 • Transparentní, čistá minulost i přítomnost. 

Těším se na naše budoucí setkávání. 

 

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode