Regulační desátek je jen drzost, nikoli reforma

20.08.2012 20:24

Přiznám se otevřeně: regulační poplatky mi leží v žaludku. Ne proto, že je lékaři a zařízení vybírají, ale hlavně proto, že se nikdo neobtěžoval definovat, na jaký účel jsou tyto peníze určeny. Díky poplatkům ale už vím, proč nám - tedy veřejnosti - pravicová vláda svá zásadní rozhodnutí nevysvětluje, ale pouze oznamuje stylem „Návrh byl přijat“.

Když se před lety tandem Julínek-Cikrt snažil zdůvodnit návrh regulačních poplatků, vykreslil pacientům budoucnost přímo ve zlatě: za vybrané poplatky se vylepší vzhled a vybavení ordinací, pořídí lepší přístroje, pacient se po zaplacení bude cítit jako ten, kdo určuje pravidla podle hesla „Náš zákazník, náš pán“ (tenhle argument mě vždycky spolehlivě rozesmál)… Je to první reformní krok, první krok ke kvalitativní změně ve zdravotnictví.  A pacient hned radostněji sahal do peněženky, dokonce s pocitem, že si platí za svoje vlastní blaho.

Jenže sliby-chyby. ČSSD se snaží už od té doby, co byl návrh přijat, regulační poplatky zrušit a využila všechny kroky, které jí dovoluje právní řád a ústava. I my jsme udělali pár chybných kroků- především se nám nepodařilo dostatečně rychle zpracovat systematiku placení regulačních poplatků z rozpočtů jednotlivých krajů.  Na této koncepci ČSSD v současnosti intenzivně pracuje, a pokud nás voliči poctí v nastávajících volbách svou důvěrou, přejdeme k její realizaci- s trochou štěstí se nám tak podaří zmenšit nepříznivý dopad poplatků na už tak dost vládou vyždímané spoluobčany.

Ani po několika letech, kdy odevzdáváme regulační desátky, ale nelze říci, že by ordinace rozkvetly a pacient byl své léčby pán. Do zdravotnictví jsme tímto způsobem ale už společně odevzdali 5,5 miliardy korun!  Žádnou změnu, natož kvalitativní nevidím. Pro nemocnice a velká zdravotnická zařízení jsou poplatky pouhou kapičkou, pro praktické lékaře či ambulantní specialisty pak příjmem, kterého se nechtějí vzdát. Ani se nedivím: je to příjem, který nemá jasná pravidla, nikde není řečeno, jak s ním má příjemce naložit.

Před několika dny jsem slyšela příměr, že poplatky jsou jen oním „jedním pivem“. Hloupější přirovnání jsem neslyšela – leda bych přehlédla, že mi stát strhává každý měsíc procenta z platu na úhradu repase pivních lahví. Za zdravotní péči si všichni platíme, a každé další vládou nařízené vytahování peněženek pacientů je jen nařízenou platbou, další daní, za kterou ale nic zpátky nedostáváme. Avizovaný návrh ministra Hegera zvýšit poplatky na 50 korun považuji za drzost a pacienti sami by ho měli razantně odmítnout.

Přestaňme být tolerantní k těmto pochybným reformním experimentům, které nám pravicové vlády stále dirigují. Nebo se díky této plíživé salámové metodě v dohledné době dočkáme toho, že vzniknou a porostou nejroztodivnější poplatky za zdravotní péči přímo hrazené pacienty. Povinnost platit zdravotní pojištění ale zůstane určitě zachována.

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode