Radní bez znalostí zdravotnictví je hazardem s pacienty v Libereckém kraji

27.11.2012 22:24

Zdravotnictví v Libereckém kraji se stalo „ocáskem“ nového resortu pro zdravotnictví, tělovýchovu a sport. Řídit ho bude dle dnešní volby na ustavujícím Zastupitelstvu Libereckého kraje Zuzana Kocumová (Změna pro Liberecký kraj).

Jakkoli je její kvalifikace vysoce odborná pro sport a věřím, že ví, kudy a jak chce v této oblasti kráčet, stejnou jistotu necítím v oblasti zdravotnictví. Bohužel. Slyšela jsem mnoho slov o potřebě „odpolitizovat“ nemocnice a jak se v minulých letech nepodařilo učinit kroky vedoucí ke strategii zdravotnictví v kraji. S těmito kroky nelze než souhlasit, a proto to také byly základní teze volebního programu ČSSD.   

Stále ale tím není rozptýlená obava, že v čele tak strategického resortu stojí někdo, komu vadí hlavně politici v řídících orgánech nemocnic a nemá ponětí o fungování zdravotnictví ani o perspektivě toho krajského. Krajské zdravotnictví považuji za strategický resort, kde bude kraj jedním z aktivních hráčů při realizaci reformy zdravotnictví v České republice a může její dopady korigovat. Proto mne znepokojuje, že nemám jistotu, oporu v kompetentním řízení. Reforma se citelně dotýká a ještě dotkne pacientů v Libereckém kraji. Tento resort potřebuje odborníka, který má ponětí, oč ve zdravotnictví jde a ještě půjde a kam by měl směřovat. Bohužel paní Kocumová tyto znalosti nemá a odvážně to vydává za přednost. Osobně považuji podcenění tohoto resortu za hazard s pacienty, na které reforma ušitá v pravicové dílně tvrdě dopadne, ať už jde o dostupnost zdravotní péče, tak o její kvalitu a finanční nároky na platby právě od pacientů.

Změna pro Liberecký kraj se zaklínala potřebou, nutností kompetentního vedení resortů. Ale tento slib při vstupu do krajské politiky nesplnila, o důvodech nechci spekulovat, jakkoli se dle prvních vyslovených cílů takové spekulace nabízejí. Byla jsem ujištěna, že je připraven tým odborníků, i když jsem neslyšela skoro žádná jména. Věřím, že se tak stane a že za pár let nebudu – například - na nemocnici v České Lípě jenom vzpomínat... 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode