PROČ výhoda jen vyvoleným?

25.12.2010 17:59

Smlouvu o poskytování finančního příspěvku na pořádání hudebního festivalu „Festival Lípa Musica“ předložila zastupitelům ke schválení starostka města Česká Lípa. Podle ní náleží pořadateli festivalu – a členovi rady města Martinu Prokešovi – až do roku 2014 každoročně 1 milion korun.

            Původně starostka požadovala smlouvu přes dvě volební období, ale naštěstí se jí na chvilku vrátila soudnost, takže navrhla při jednání podporu „pouze“ do roku 2014. I tak to ale považuji za naprosto nestoudný požadavek ze strany vládnoucí koalice (ODS+TOP09+SLK+SZ+podpora KSČM) – dlouho jsem si myslela, že to je vtip pro osvěžení naší pozornosti. Nebyl, předkladatelka to mínila vážně. Nenacházím oprávnění k takovému kroku (uzavření smlouvy), protože podle mého názoru se pořadatel může kdykoli ucházet o grant města. Žádný jiný pořadatel kulturních či jiných akcí takovou dlouhodobou výhodu nemá. A hlavně: pořadatel festivalu Martin Prokeš je členem rady města a člen politické strany SLK, která „podržela“ ODS a rozhodla patovou povolební situaci v její prospěch.

Nabízí se domněnka, že celá akce se smlouvou je odměnou za podporu. I proto se s otázkou, zda jde či nejde o politickou korupci, se obrátím na Transparency International a další odborníky. Jsem přesvědčena, že smlouva na tak masivní podporu z veřejných zdrojů a na tak dlouhé období je nestandardní výhodou.

            Nechci snižovat význam festivalu Lípa Musica a jsem si vědoma toho, že město stálo u jeho zrodu. To ale nemůže zavazovat město k jeho doživotní podpoře. Na otázku, proč podpora z veřejných zdrojů i renomovanému festivalu musí být tak masivní a dlouhodobá, mi starostka nedala uspokojivou odpověď. Zvlášť nyní, když rozpočet provázelo heslo „Úspory“ a sahalo se do kultury, do sociálních služeb i do provozních výdajů škol.

            Festival typu a pověsti Lípa Musica si své podporovatele musí především najít v soukromé sféře, v dotačních programech a grantech, veřejné prostředky poskytované takto napřímo mají zůstat pouze malým přilepšením.

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode