PROČ trvá ČSSD na splnění svého slibu 1 milion na mammograf

25.12.2010 17:58

V rozpočtu města Česká Lípa je příspěvek 300 tisíc korun na nový mammograf. Považuji ho za trapný, neboť:

a)      Existuje zde veřejný příslib minulého vedení radnice na jeden milion korun.

b)      Příspěvek není adekvátní jiným příspěvkům z rozpočtu města.

 

Koalice ODS+TOP09+SLK+SZ s veřejnou podporou KSČM předložila a posléze odsouhlasila pouhých 300 tisíc korun na přístroj, který může zachraňovat životy, a zároveň dala zelenou milionu pro šest koncertů vážné hudby v příštím roce.  

            Přemýšlím, kolik lidí přijde na koncerty a kolik ve městě žije žen. Nesnižuji význam festivalu Lípa Musica a nezveličuji přízrak rakoviny. Ptala jsem se mnoha lidí, co by si ve městě přáli víc. Odpověď byla jednoznačná: mammograf je důležitější. Nikdo mi neřekl, že potřebuje další vážnou hudbu nebo zástupce města v orgánech města.  

            To ale zaznělo od zastupitelů při jednání o rozpočtu. A tak se v České Lípě nerozhodovalo podle rozpočtových možností, natož podle priorit voličů, ale výhradně podle politické vůle. ČSSD měla při hlasování o příspěvku na mammograf na paměti pacienty. Co měla na paměti TOP09, která před volbami křičela, že „nemocnici je třeba odpolitizovat“?

            Ano, Česká Lípa nemá zástupce v orgánech nemocnice (do r. 2009 zde seděla starostka Hana Moudrá) a jistě by ho potřebovala. Ale podmiňovat tento požadavek výškou příspěvku na nákup důležitého přístroje je skoro vydíráním z moci politické.

            Myslím, že ČL se docela dobře obejde bez koncertů vážné hudby, vystačí s Městskými novinami o rozsahu 4 stran, možná ještě nějaký čas i bez koupaliště, ale ne bez mammografu. Prevence rakoviny prsu stojí na mammografickém screenigu a osvětě a je velmi účinná. Českolipská nemocnice provedla za letošek 7500 mammografických vyšetření, z toho bylo jenom letos šest desítek objevených rakovin! Karcinom prsu byl tímto vyšetřením diagnostikován u 12 procent žen věkové kategorie 40-49 let au téměř každé třetí ženy ve věku 50-59 let.   

            Veřejný příslib na 1 milion korun pro mammograf učinila v předchozím volebním období i sociální demokracie, tehdy v koalici s ODS. Trváme na splnění tohoto veřejného příslibu i nyní. Proto jsme při hlasování řekli mammografu pro pacientky jasné ANO. NE sice neřekl žádný ze zastupitelů, ale zdržení se hlasování je též vyjádřením názoru. Není totiž možné se totiž zdržet názoru, když jde o životy.

Voliči, ptejte se zastupitelů politických stran, které jste v komunálních volbách volili, jak rozhodují v důležitých otázkách, které se dotýkají každého z vás.

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode