PROČ byla českolipská ČSSD zoufalá a odešla z hlasování o rozpočtu

25.12.2010 17:57

Nezažila jsem ještě větší divadlo, než bylo hlasování o rozpočtu města Česká Lípa na rok 2011. Secvičná v hlasování (ODS+TOP09+SLK+SZ+podpora KSČM) byla víc než zřetelná. A přitom neslo o politiku, ale o to, kde a na čem se bude spořit. Jednotlivá hlasování se sice „maskovala“ občasným zdržením se názoru ANO nebo NE, nicméně ve výsledku na jakýkoli návrh ČSSD zaznělo Návrh nebyl přijat.

ČSSD už na začátku prosince zaslalo starostce Haně Moudré celkem DESET konkrétních návrhů na změny v rozpočtu - akceptovaný byl pouze jeden: zrušil se nákup nových notebooků pro zastupitele. K ostatním se do dnešního dne nikdo nevyjádřil.

Českolipské ČSSD připomínkovalo rozpočet proto, že:

v     Návrh rozpočtu razantně snižoval provozní výdaje škol. To je pro nás nepřijatelné, protože to bude mít dopady hlavně na energie - nechceme mít ve školách zimu a tmu.

v     Částky určené na granty byly symbolické, až směšné. Chtěli jsme výrazně posílit granty na školství, kulturu, sociální oblast a životní prostředí. Dát uchazečům o tyto granty šanci přijít s novými nabídkami, oživit příslušnou oblast. Výsledek? Rozpočet řeže sociální služby a kulturu až na holou kost. Kdyby řezal VŠECHNY organizátory kulturních akcí, bylo by to za stávající situace nutných úspor v pořádku, ale holá kost je určena jen pro některé (pro Crystal, pro festivaly, knihovnu..).

v     Princip Uspořte!!! zřetelně NEPLATIL pro všechny, kdo rozpočet sestavovali. Šetřilo se na úvazcích (Crystal, Sport…), na školácích (provozní výdaje škol, školské granty), na službách pro Českolipsky (Sport, p.o., aj.), dokonce i na zdraví (příspěvek na mammograf) – ale někteří byli opasku úspor ušetřeni. Proč, když Městské noviny budou i s polovičním počtem stránek stále informačně dostačující (zvlášť změní-li koncepci i styl)? Proč město nešetří na festivalu Lípa Musica, jehož organizátorem je jeden z radních? PROČ podporuje město měsíčník Lípa, když se šetří každá koruna a tytéž informace může zveřejňovat v Městských novinách nebo na webových stránkách?

v     Rozpočet je deficitní a vyrovnává se na úkor investičního fondu, projídají se tak poslední rezervy, poslední peníze města.

v     A jsou tu další a další PROČ:

PROČ se omezují terénní sociální služby, když lidé v panelových bytech na Severu žijí už léta v mizérii, vydaní napospas majiteli objektů?

PROČ nešetří odbor kancelář tajemníka? PROČ se nehledají úspory pro spotřební materiál, doručování, školení apod.?

PROČ platíme za údržbu nemovitostí, které nechtěla Českolipská teplárenská?

PROČ je vánoční výzdoba každoročně za 300 tisíc korun, když nic nového není k vidění?

PROČ rozpočet zapomněl na dětská hřiště?

 

      ČSSD přednesla při schvalování rozpočtu konkrétní návrhy v tomto smyslu – nebyl přijat ani jediný, ačkoli ÚSPORY se skloňovaly snad ve všech pádech. Naše návrhy by ve výsledku znamenaly úsporu v rozpočtu 1,1 milionu korun, které mohly posloužit jako rezerva.

PROČ jsme nehlasovali o rozpočtu?

NEHLASOVAT pro navržený rozpočet bez jakékoli změny bylo vyjádřením našeho postoje. Nestačilo být proti. Chtěli jsme vyjádřit zoufalství nad přístupem vládnoucí koalice, která viditelně nezná slovo kompromis, jiný návrh, dohoda. Proto jsme o návrhu rozpočtu nehlasovali. A starostčino poděkování hlasujícím za to, že díky jim nedojde na rozpočtové provizorium, působilo jako medový obklad na podřezaný krk. Rozpočtové provizorium by bylo férovější, než klientelistický rozpočet.

Rozpočet 2011 sestavený výhradně vládnoucí koalicí ODS+TOP09+SLK+SZ a veřejně podpořený KSČM je klientelistický a ve své podstatě deficitní. Šetří na školácích, na lidech, na kultuře, na sociálních službách – a přitom neobhajitelně rozdává. Částky pro pana radního Martina Prokeše a pro vydavatelku Městských novin jsou neotřesitelně a neobhajitelně vysoké…  

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode