Park ožije, až ho provoní buřty a smažák?

31.01.2013 17:05

Nedávno jsem si udělala „zážitkový“ test. Šla jsem pomalinku z náměstí v České Lípě na Střelnici a snažila se vnímat, čím je tahle cesta zajímavá. Výsledný dojem? Neměla jsem cestou ani hlad, ani žízeň, nezatoužila jsem po žádné zmrzlině ani sušenkách; intenzivně jsem cítila jednu jedinou potřebu: užít si co nejvíc ten klid kolem. Žádná auta, žádný ruch, svět se tu snad zastavil. Od dětství bydlím na Slovance a park je pro mne odjakživa místem, kde sídlí klid a krása, z toho důvodu přes něj často cíleně chodím dodnes. Potěšit se, uklidnit se, srovnat si myšlenky. Je fajn si tu chvíli sednout a užívat si tu krásu kolem, ten klid. Protože jakmile z něj vyjdete a zkříží vám cestu první auta pod Střelnicí nebo nad náměstím, je ten pocit oázy klidu pryč a začíná zase každodenní život a městský ruch.

A proto je pro mne nepochopitelné, že jsme ochotní se o ten klid připravit, jen abychom si mohli uprostřed parku koupit zmrzlinu nebo limonádu a užívali se ten klid s obaly od sušenek pod nohama všude kolem. Těsná většina třinácti zastupitelů se totiž minulý týden vyslovila pro „oživení“ – park tedy oživí přízemní stavbička, kde bude občerstvení typu nápoje, sušenky, zmrzlina, jednoduchá jídla z polotovarů či grilu. Těsná většina zastupitelů se tedy kloní k názoru, že lidi chodí – nebo budou chodit - do parku kvůli grilovaným buřtům? Nechápu potřebu oživovat park tímto způsobem. Ať tam lidé dál chodí kvůli jasanům, jezírkům nebo elegantnímu altánu, jak to kdysi jeho zakladatel vymyslel a založil. Bude pro ně park větším tahákem, silnějším zážitkem s grilovaným párkem nebo nanukem v ruce? Musí park za každou cenu žít? Nestačí, že prostě je a tiše slouží těm, kdo ho potřebují? Nejsem přesvědčená o tom, že potřebujeme v parku stánek s jídlem a pitím, zvlášť když je Střelnice nebo náměstí na dosah. Srovnám-li si plusy a mínusy, k rovnováze nedocházím. Na jedné straně vidím sice možnost posedět, napít se, odložit děti na houpačky, na druhé ale hluk, pach, nepořádek a stavební úpravy a auta v místě, kde je potkávat nechci.

V České Lípě máme krásný park, nijak nechátrá, má svou historii a díky rekonstrukci si zachoval i důstojnost. Nechť do něj chodí jen ti, kdo si chtějí nebo umí ten kousíček klidné přírody užít. Že s bufetem v parku nemají problém pravicové strany, to mne nepřekvapuje, ochota zelených podpořit narušení zelené klidové zóny však ano. Klub zastupitelů ČSSD však trvá – a bude i nadále trvat na tom, že podnikatelské aktivity podobného druhu v parku nepodpoří, protože chceme maximálně uchovat zdejší klidovou zónu. Přistupujeme k parku jako k významné historické památce zvláštního významu a tak se k ní chceme i nadále chovat.

Z historie:

Park byl založen v březnu roku 1875 českolipským Okrašlovacím spolkem. Tehdejší známý zahradník Johann Klimesch dle vlastního projektu vybral a vysázel vhodné stromy a okrasné keře, vybudoval síť chodníčku a stezek, začlenil fontány, postavil hudební pavilón a několik pomníků. Vlastivědný spolek Excursions club tu později vybudoval dnes již neexistující skalku s názvem Císařské sloupy (u  příležitosti návštěvy České Lípy následníkem trůnu arcivévody Ferdinandem d´Este). Park se postupně rozrůstal, doplňoval o další vzácné dřeviny a zajímavá místa, byla dobudována kaskádovitá tzv. Mohauptova fontána a přes problémy s prameny byly zprovozněny i dva rybníčky. Městský park se stal důležitým návštěvním místem, promenáda po hlavních cestách se patřila k tradici mnoha měšťanů. V roce 1927 byl do prostoru parku vhodně začleněn evangelický kostel. Park naštěstí nenarušily ani pozdější úpravy, kdy zde vyrostlo letní kino a dětské hřiště. V roce 2005 prošel celý areál městského parku důkladnou revitalizací, což byl poslední velký zásah do jeho stavu. Dnes se park rozkládá na ploše téměř 100 hektarů, najdeme zde více než 80 druhů dřevin (například habr obecný, topol bílý, jasan ztepilý, či vrbu bílou), hnízdí zde na 45 druhů ptáků.

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode