Pár argumentů na téma Proč je město špatný hospodář

27.03.2013 22:18

 

Prodávat, nebo neprodávat nemovitosti z majetku města Česká Lípa? Považuji za důležité doplnit některá fakta PROTI záměru zbavovat se nemovitostí minimálně ze zlatého fondu města.

  1. Informaci o tom, že pokles cen nemovitostí může pokračovat a předpokládané oživení se odkládá do roku 2014, uvedla členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová. Tedy hodnověrný zdroj, o které, nemám důvod pochybovat. Zdroj také uvádí, že jediné, co oživuje, jsou ceny pozemků a naděje spekulantů :-) Neshledávám tedy důvod, proč jim nahrávat městský majetek. Nechť město prodá objekty, které jsou v havarijním stavu nebo na kterých tratí, prodej ostatních může klidně počkat do doby, než se trh oživí. Ostatně: z některých objektů plynou městu příjmy, takže na nich rozhodně za tu dobu tratit nebude (zvlášť když na nich netratil do dnešního dne).
  2. Byty 3+1 v osobním vlastnictví se momentálně v České Lípě nabízejí k prodeji za cca 750-950 tisíc korun –jedná se vesměs o panelákové byty o rozloze do 80 m2. Dům na náměstí TGM (čp. 135) včetně pozemku o výměře 214 m2 a s obchodem v přízemí nabízí město za 2,8 milionu. Promiňte, to je ale opravdu za hubičku. Mimochodem: právě z tohoto objektu mělo město v roce 2012 příjem asi 150 tisíc korun. To sice není žádná sláva, ale rozhodně ani důvod k tomu se domu zbavit za každou cenu. Vyčkat na lepší ceny na trhu nemovitostí by tento dům určitě zvládnul bez velké úhony.
  3. Žádná komise sestavená vedením města pro mne není zárukou, že nezvítězí nějaké osobní nebo šibalské zájmy jednotlivců. V České Lípě je velmi dobře zažitá praxe, kdy se opozice k „hořlavým“ tématům prostě nepřipouští – například do sportovního výboru (ročně rozděluje 8 milionů korun), kontrolního výboru. Také mám ještě v paměti slavné komise v oblasti školství, které se zbavovaly nepohodlných ředitelek školských zařízení ve prospěch kamarádek. Účelově sestavované komise a výbory v České Lípě prostě přeochotně zvedají ruce ve stylu Koho chleba jíš…
  4. Tvrzení, že „Město je špatný hospodář“ a soukromý majitel bude rozhodně lepší volba je pro mne jen fráze. KDO je město? A jak dobrými hospodáři byli například ti soukromí vlastníci, kteří v minulosti koupili a posléze přeprodávali Unionku, kterou pak pěkně zdevastovanou ono MĚSTO vykupovalo zpátky? Město jsou ti lidé, kteří stojí v jeho čele. Ti, kdo rozhodují o tom, jak se bude o zlatý fond pečovat. Říkejme tedy přesně a adresně, že nynější vedení města je špatným hospodářem, protože se nestará o svoje majetky tak, jak by si zasloužily. Nehledá pro ně využití. Jen je prostě prodá, za pár korun.  

Zbývá upřesnit, že zastupitelé ČSSD podpořili tyto záměry prodeje:

č.p. 252 v Sokolské ulici (vzhledem ke jeho stavu) a poloviny domu č.p. 131 na náměstí TGM (být polovičním vlastníkemnení přínosné).

Nepodpořili záměry prodat:

čp. 686 v Moskevské (za 2,2 mil. Kč), čp. 137 na Škroupově náměstí – do 2012 sídlo Městské policie (za 1,8 mil. Kč), čp. 135 na náměstí (2,8 mil. Kč) a čp. 1969 na Slovance kvůli hygienickému stavu tohoto objektu.

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode