Nenechávám sebou cvičit

02.06.2018 16:38

Už jsem si zvykla na novátorské vývody Zdeňka Ježáka z téměř každého dění ve světě zastupitelů.  Člověk ho může koneckonců i s lehkým ironickým úsměvem chápat, protože každý jsme nějaký a každý to zastupování občanů bereme jinak – buď vážně jako nikdy nekončící makačku pro lidi, nebo jako představení jednoho herce taky pro lidi, tu dramatické, tu komediální. Ovšem jeho poslední názor v i-novinách a titulek „Může obecní samospráva ovlivňovat moc soudní? V České Lípě ano“ považuji za velmi nebezpečný. Pan zastupitel v něm veřejnosti podsouvá něco, co se neděje a v podstatě ani není možné, aby se dělo.

Podle něj totiž ovlivňují zastupitelé soudní moc tím, že neschválili jednoho přísedícího (kdysi též pod názvem „soudce z lidu“). Opakuji, jednoho!

To jako vážně? Výkonnost soudu je závislá na jednom přísedícím? Předseda okresního soudu určil minimální počet přísedících u českolipského soudu na 17, v tuto chvíli jich je schválených 19. Viz zápis z prosincového zastupitelstva.

Pan Ježák v i-novinách tklivě líčí, jak se naším rozhodnutím zpozdí kauzy, u kterých dotyčný přísedící byl, a které soudy řeší několik let. Z toho pak vyvozuje, že samospráva může za to, že se ty kauzy tolik let řeší. Správně řečeno: ty kauzy už soudy několik let řeší a samospráva má jednou za čtyři roky právo vybrat ty konkrétní lidi, kteří budou u projednávání těchto kauz sedět tzv. „za lid“. Je opravdu dětinské domnívat se, že soudní kauzu ovlivňuje přísedící. A pokud má samospráva právo přísedící navrhovat a schvalovat/neschvalovat, pak s tím soudnictví prostě musí počítat.

Pan zastupitel Ježák si jako vždy tu něco přidá, tu cudně zamlčí, co se mu nehodí do krámu. Třeba to, že si na jednání pozval hosty a nechal je přijít, i když téma na program zařazeno nebylo. A na závěr asi to nejpodstatnější, pane zastupiteli Ježáku: vy máte právo předložit jakýkoli bod nebo téma na jednání zastupitelů a ti zase mají právo rozhodnout, jestli mají důvod ho projednávat nebo ne. A také se pak vyjadřovat, s čím nebo s kým souhlasí a s čím nebo kým ne. A okolí – včetně soudní moci v našem případě - musí umět počítat s tím, že ke změně může dojít. Máme právo se vyjádřit k lidem, kterým svěřujeme moc vyjadřovat se k činům druhých lidí (tedy k přísedícím u soudu), a pokud máme pochybnosti o komkoli ze sestavy 20 osob, tak ho máme právo za přísedícího nechtít. Informace k jednotlivým uchazečům si může obstarat každý zastupitel, aby mohl vybrat přísedící podle svého svědomí.

Shrnuto: vybíráme přísedící podle kvality jejich osobnosti, pro uchazeče XY hlasovat nebudeme a ani ho navrhovat nebudeme. To však může udělat kterýkoli jiný zastupitel a podat návrh tak, jak se běžně materiály do zastupitelstva podávají. A zase budeme hlasovat. A vy zase budete mít co psát, míchat hrušky s jablkama a vyvozovat divoké závěry. Jedna dobře míněná rada: nenechte sebou cvičit jiné, mějte vlastní názor na to, jaké zájmy vlastně zastupujete a co chcete lidem zajistit.

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode