Nákup nemocnice? Prostě se vás ptáme...

27.09.2016 22:48

Celkem 161 milionů korun požaduje za 49 % akcií Nemocnice s poliklinikou v České Lípě její vlastník Liberecký kraj od Města Česká Lípa, kterému v květnu po dlouhém váhání učinil nabídku. 

Na koupi jsme ve městě připraveni, hospodaříme s přebytkem a v investičním fondu máme aktuálně 220 milionů korun. A nemocnici chceme, nebo její významnou část. 

Důvody?

První důvod) Pro Liberecký kraj je českolipská nemocnice stále trochu Popelka, významné investice váže jen na libereckou krajskou nemocnici a její rozvoj.  

Druhý důvod) Omezování péče v českolipské Popelce, byť třeba jen dočasně, a úbytky odborného personálu jsou jasným signálem, že nemocnice v našem městě není v dobré kondici. Chci proto pomoci, jsem přece taky českolipská. Pomoci můžu změnou rozhodování a řízení, k tomu je ale nutný silný hlas.

Třetí důvod) Jaká je vlastně budoucnost českolipské nemocnice? Nebudeme za pár let jezdit se zlomenou nohou až do Liberce? Jistotu nám zatím kraj jako vlastník nemocnice nedal, zdravotnictví v Libereckém kraji se proměňuje ze dne na den bez jasného cíle. Jediný viditelný cíl svítí jako maják v dáli: stavba nové nemocnice v Liberci. Všechno ostatní jako by šlo stranou. Zuzana Kocumová jako bývalá krajská radní pro zdravotnictví neviděla přes Ještěd českolipskou nemocnici vůbec, její nástupce Petr Tulpa přece jen vykonal víc práce na koncepci krajského zdravotnictví. Ale trvalo to a stále trvá moc dlouho.

Čtvrtý důvod) Někteří Všeználci ANO 2011 začali strašit lidi, že chceme nemocnici zničit, a proto chceme většinový podíl. Proč bychom to dělali? ČSSD ani ODS na rozdíl od Andreje vlastnícího už skoro půl republiky a ještě ANO2011 nemají vlastní byznys ve zdravotnictví. A my tady v České Lípě jsme na služby "své" nemocnice odkázaní, stejně tak naše rodiny. Právě proto ji nechceme ničit, ale rozvíjet, investovat, řídit. Byznys se zdravím neplánujeme.

Jsem moc ráda, že se zastupitelé České Lípy zodpovědně rozhodli přerušit projednávání nabídky od kraje a před významným finančním výdajem z veřejné kasy se už za pár dnů zeptají veřejnosti, co je ze všech velkých a nutných investic pro ně důležité hodně, co méně, co chtějí hned a co může počkat. Teprve podle toho, jak vysoko se mezi investičními prioritami umístí záměr nákupu majetkového podílu v nemocnici, budou pokračovat jednání nad nabídkou Libereckého kraje. 

Ale hlavně: 161 milionů korun z městského rozpočtu rádi dáme nemocnici, pokud o nich ale budeme moci rozhodovat! Jsou to obrovské peníze, které nedáme z ruky jen tak bez kontroly a možnosti jejich investování řídit. Proto je nám 49 procent akcií málo. 

Znovu opakuji - 161 milionů korun není obložená houska za dvacku, kdy o nákupu rozhoduje jen hlad – o velikosti podílu a tedy i částky je třeba se poradit s obyvateli města, protože každý z nich nějakou zkušenost s nemocnicí má, nebo v ní třeba pracuje. Ti nás, věřím, nasměrují k definici toho, jak velký majetkový podíl a jak velký vliv město Česká Lípa nakonec bude mít. Liberecký kraj. Občas ale čtu na internetu tak divoké "závěry" z hlav ANO2011 a SLK, až mě napadá, že na těch 161 milionů měli sakra velký hlad...

Také místostarosta České Lípy Juraj Raninec je přesvědčený o nutnosti změnit řízení nemocnice. „Dnes lidé z České Lípy a okolí jezdí kvůli základním vyšetřením a léčbě do Liberce, Prahy, Ústí nad Labem nebo Mladé Boleslavi, protože v místní nemocnici nevidí jistotu. To není možné. Liberecký kraj měl dost času na to, aby ukázal, že Českolipská nemocnice je pro něj stejně důležitá jako ta Liberecká. Protože je ale její stav dlouhodobě neutěšený, řekli jsme si už loni v září o většinový podíl. Ani poslední nabídka kraje ale toto naše usnesení neakceptuje. Jsme připraveni investovat do nemocnice městské peníze, aby se dostala do stavu, který umožní její rozvoj a kvalitní péči o pacienty. Ale už dlouho čekáme,“ říká místostarosta J. Raninec.

„Vstup města do nemocnice může přinést kapitál nutný k vyřešení zásadních investic nutných pro rozvoj nemocnice. Současně by se tím položil základ kvalitních zdravotnických služeb v kraji a jejich udržení v České Lípě pro obyvatele i do budoucna,“ říká také Roman Kozák, předseda finančního výboru Zastupitelstva města Česká Lípa.

<div class="editor text-to-speech" style="font-size: 14px; margin: 0px 0px 15px; line-height: 21px; font-family: Arial, " arial="" ce",="" helvetica,="" "helvetica="" sans-serif;"="">
Řekněte nám svůj názor na tento investiční záměr: jak je pro vás důležitý? 

Kdy: 7.-8. října 2016 ve veřejné anketě
Více informací zde
Zdroj: www.mucl.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode