Na sliby této vlády si nevsadím ani jediný regulační poplatek

10.05.2012 21:52

Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) vstoupila na tenký led a požádala dopisem vládu, aby se zabývala záměrem rušení regionálních nemocnic. A následně ujistila Asociaci, že tomu nedojde.

AČMN ve svém dopise shrnula řadu argumentů – některé z nich si přitom člověk odvodí na základě zdravého selského rozumu. Především neexistují jasná kritéria, podle kterých mají být nemocnice rušeny. AČMN je v tomto ohledu velmi konstruktivní a ráda by o těchto kritériích s vládou jednala.

Tolik článek a dopis asociace.

V celé věci ale vidím jeden zcela zásadní problém, který činí legitimní požadavky AČMN zcela nesplnitelnými - totiž adresáta. Tedy vládu.

Tato vláda dávno neplní ani svůj vlastní program a starost o zdravotní péči už dávno hodila přes palubu (měla-li ji kdy vůbec). Neustále se zaklíná „reformami“, ale první trošku zdatnější oponent bez problémů usvědčí libovolného ministra z totální neznalosti jejich smyslu i parametrů.

Požadavky na kritéria „reforem“ už přednesli vládě mnozí – kromě lékařů třeba vysokoškolští profesoři. V takových případech se buď z příslušného ministerstva (či ze Strakovy akademie) vznese mlha vágních formulací, nebo se objeví celkem schematický a částečně propracovaný plán, který ovšem za dva dny zase přestane platit.

Chce-li asociace po vládě jasně stanovenou odbornou koncepci, žádá nemožné a nic nedostane.

V tomto ohledu by bylo lepší, aby vláda dala jiné ujištění. Ujištění, že žádná z jejích reforem neohrozí dostupnost zdravotní péče zvláště pro ty nejohroženější. Žádné ujištění však po této vládě nechci, neboť na její sliby nelze vsadit ani jeden regulační poplatek.

A Asociaci českých a moravských nemocnic radím to samé.

 

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode