Chyťte se za nos, dnes tak přehřátý

20.07.2018 21:14

Je vám horko? Jestli po něčem právě teď v rozpáleném centru našeho města toužím, tak je to kousek svlažení. A přitom  kdyby nám (míněno zastupitelům města) ta starost o rozvoj města vjela víc do rukou než do úst, mohli jsme si plavat ve fungl novém venkovním bazénu, děti ochlazovat pod vodním hřibem nebo všichni na ulici jen tak lehce svlažovat vodní mlhou z jemné fontánky v městské dlažbě. Ve městě by bylo víc života i osvěžení. Ale ve výsledku nic. Jen pařák. Proč? Připomeňme si, jak tyhle dobré nápady skončily. 

Fontánka/vodní mlha mezi Andy a Banco: Předkládali jsme je do návrhu rozpočtu rok co rok. Rok co rok se p. Ježák, p. Vlček a p. Procházková podivovali, proč chceme svlažovat lidi na nefrekventovanějším místě ve městě, když si můžou skáknout ke Crystalu, kde fontána už stojí. Vodní mlha v návrhu rozpočtu vždycky některým vadila, a tak se nikdy nedostala do pořadí realizace. A tak není, a jediné co je, je to ukrutné vedro, které nám dnes je. O to víc mě baví, že fontánku teď někteří z jmenovaných - dosud její urputní odpůrci - nabízejí jako svůj volební trhák.

Venkovní bazén: V tomto případě je nutné si zopakovat, co všechno se děje, když se má něco v České Lípě dít: přijdete s nápadem (září 2015), kdy chcete postavit venkovní koupání na místě sice ne s idylickými výhledy do zelených luhů a hájů, ale zato dobře a rychle dostupný městskou hromadnou dopravou odkudkoli, napojený na již existující sítě a kogeneraci s teplem navíc. S kapacitou pro skoro tisícovku lidí, dostačující potřebě našeho města. „Jak hloupý nápad!“, ťukají si do hlavy odpůrci v zastupitelstvu a nechtějí připustit, že je lepší rychle postavit bazén s kompromisem, než po 20 letech nicnedělání zase jen planě diskutovat v zastupitelstvu. Ale čemu se divím - Skokan ve své éře s koupáním nehnul, Vlček v té své taky aktivitou zrovna nesršel, komunisti chtěli a chtějí prolejvat další desítky milionů korun sinicemi zaneřáděnou vodou v Dubici, nezávislí zastupitelé v opozici i koalici jsou často tak nezávislí (někteří i neznalí), že jsou radši proti než pro to, co je potřeba udělat pro lidi, no a totálně rozbité ANO v počtu 1 hlas má sice často špatný pocit, ale jen zřídkakdy vůbec nějaký návrh. No ale chci ctít právo každého na názor a koneckonců třeba i na pocit :-)

Takže zpátky k tomu, co bylo odpracováno na venkovním bazénu: od jara 2015 jsme přemýšleli o variantách bazénu pod Špičákem, za Lady nebo kdekoli úplně jinde, kam sítě nevedou. Poměřovali je mezi sebou, počítali náklady na stavbu i na provoz, vybrali jsme rychlou a realizovatelnou možnost v Barvířské ulici. Pak se dohadovali s Povodím Ohře, co všechno může zničit záplavová voda, když jednou za sto let přijde. Argumentujete, že se tak moc škody nestane, když záplava zaplaví venkovní bazén (tedy obecně řečeno vykachlíkovanou nebo vynerezovanou díru do země), že mnohem víc poškodí už několik let stojící plavecký bazén a že všechny technologie toho nového plánovaného (soudný a znalý) projektant umístil na dostatečně vyvýšené sokly. Seriál odvolávání a povolování měl mnoho dílů, jak už to u alibismu bývá, takže právo veta padlo na Liberecký kraj jako odvolací orgán. Ten ale taky nebyl nebo nechtěl být  zrovna rychlík v rozhodování a nechával skoro každé své rozhodnutí na poslední možný (tý)den. Tisíckrát vysvětlujete, argumentujete, měsíce a roky utíkají, až zjistíte, že jste proúřadovali se státem tři roky (moc se nám ta státní správa nezjednodušuje).

Pak nás ale ještě čekalo referendum a na poslední chvíli (kvůli zdržování vyřízení odvolání na kraji) výběr dodavatele celé té stavby bazénu, který měl být otevřený letos 1. června. V referendu asi 3500 lidí řeklo bazénu NE, dalších 33 tisíc názor nesdělilo. Nabídková cena ve veřejné soutěži na stavbu, kterou jsme vybalili z jedné jediné obálky od zájemce o stavbu, vám vyrazí dech, za ty peníze snad bude bazén zlatý, nejen z nerezu. Nesplněná kritéria ale stejně způsobí, že se bude soutěžit ještě jednou (doufám, že hlavy do té doby zchladnou). 

Když píšu tento článek, je srpen 2018, kolem 35 stupňů Celsia a pořádné sucho. Odpůrce fontánky i venkovního bazénu komunista František Chot běhá po radnici a dožaduje se, aby město skropilo přehřáté občany a chodníky. Směju se pod fousy… Ke všemu je už několik dnů zákaz užívání povrchových vod a mohli bychom lejt do ulic tak akorát předraženou pitnou vodu. Dává vám to celé smysl? Já mám jasnou odpověď: NE, politikaření zase jednou pohřbilo dobré nápady a snahu něco udělat. 

Co teda dál?  Budu tvrdohlavě prosazovat stavbu venkovního bazénu a osvěžujících vodních prvků v centru města. A věřím, že cena i kritici budou rozumnější stejně jako milovníci vzdušných zámků o aquaparku v kopci pod Špičákem za "pár desítek milionů korun".

Je vám horko? Pojďme si tedy právě v těchto dnech připomenout, že kdyby bylo méně slov, méně politiky, ještě méně zášti a zdržování, ale více ochoty a chtění přispět nám, občanům města k lepšímu životu, tak právě teď skáčeme do příjemné bazénové vody, pro zmrzku do Brusle nebo se prostě jen povalujeme pod vzrostlými stromy u Sportareálu a děti radostně řádí ve vodě... Za svůj přehřátý nos ať se dnes chytí všichni, kdo kdy měli pocit, že venkovní bazén je hloupý nápad.


 

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode