Městské slavnosti 2015

28.06.2015 22:57

Tisíce lidí se o víkendu 26. - 28. června přišli podívat na Městské slavnosti v České Lípě. Největší akce ve městě, která se pravidelně pořádá k poctě patronů České Lípy, sv. Petra a Pavla, nabídla návštěvníkům pestrý program - od pouťových atrakcí po středověké rytíře, regionální kapely a české hudební hvězdy. Slavnosti začínaly v pátek 26. června, a to olympiádou seniorů a slavnostním zahajovacím koncertem, končily výstupem na rozhlednu na Špičáku.

V sídle sociálních služeb na sídlišti Sever se v pátek sešly týmy seniorů ze sociálních zařízení, aby změřily síly v nejrůznějších disciplinách. Páteční koncert v bazilice Všech Svatých byl zasvěcen dobročinnému účelu. Dobrovolné vstupné se totiž radnice rozhodla věnovat šestiletému Jiříkovi Ullmannovi z České Lípy, který trpí tzv. hyperinzulinismem. Nemoc mu v prvních měsících života poškodila mozek, Jiřík tak nemůže chodit ni pořádně mluvit. Díky štědrosti přítomných se podařilo pro Jiříka vybrat téměř sedm tisíc korun. Krabičku s penězi na závěr koncertu starostka předala mamince Jiříka, Janě Ullmannové.

Sobotní program odstartoval již před devátou ráno průvodem z náměstí T. G. Masaryka směrem k hlavnímu pódiu u OD Banco. Tam vystoupily místní mažoretky, ale také třeba Jazzová farma českolipské ZUŠ, Big Band Česká Lípa, folklérní uskupení Jizera. Odpoledne pak na hlavním pódiu vystoupil Pavel Callta, Radim Hladík a Blue Effect, Wohnout, Lipo, Těla nebo DJ a moderátor Pavel Cejnar.

Dopoledne pak patřilo především českolipské Neckyádě. Oproti předchozím ročníkům byl cíl prodloužen až k jezu u bývalých prádelen. Delší trasu si posádky náležitě užily, stejně jako stovky diváků, kteří lemovaly břehy řeky Ploučnice. O vítězství, nebo také o cenu za nejlepší plavidlo, nejlepší kostýmy nebo naopak nejpomalejší posádku, se popral rekordní počet 19 plavidel. Na vlnách řeky se tak pohupovala například beruška s mravenci, Flinstoneovi, Vinnetou i Old Shatterhandem i Samem Hokinsem a Rybanou, mimozemšťané, oblíbení Mimoni nebo loď s Janem Husem. První v cíli byli českolipští dobrovolní hasiči.

Hlavní pódium bylo obklopené stánky, parkoviště u KD Crystal bylo plné pouťových atrakcí pro malé i velké. Živo bylo také na městském stadionu, kde od 14 hodin proběhl fotbalový zápas mezi radniční koalicí a opozicí. Mač nakonec skončil ve prospěch týmu opozice, která koalici porazila 8:4.

Bohatý program pak probíhal také v knihovně, kde mohly děti shlédnout například pohádku O Budulínkovi, nebo na vodním hradě Lipý, kde probíhal středověký turnaj. Doprovodný program si připravil DDM Libertin.

O nevšední tečku za Městskými slavnostmi se postaralo nedělní znovuotevření rozhledny na českolipském kopci Špičák. První nedočkavci před rozhlednou stepovali již okolo tři čtvrtě na devět, i když akce oficiálně začínala až úderem deváté. Za celý den se z vrcholu rozhledny na Špičáku rozhlédlo do krajiny necelých 1 100 lidí. Kdo chtěl, dostal na památku razítko s rozhlednou. O pořádek a bezpečnost lidí se starali českolipští dobrovolní hasiči. Na vrchol mohli pouštět skupiny po šestnácti lidech, víc se do prostoru rozhledny nevešlo. I přes to, že někteří lidé čekali na výstup více než hodinu, probíhala celá akce v klidu, za což českolipští hasiči přítomným moc děkují. Pro velký zájem veřejnosti o prohlídku rozhledny chce radnice s majitelem jednat o jejím znovuotevření.

Zdroj: MUCL.cz; fotogalerie zde

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode