Malý, mrtvý, ale náš

28.09.2020 22:27

Původní ambice být městem velkých zážitkových běhů, které budou tahákem pro stovky běžců a jejich fanoušků z okolí i zdaleka, letos padla. Pomohl tomu COVID-19 a z největší části organizace závodu bez jistoty profesionální sportovní agentury. Tak ale loni rozhodlo Město Česká Lípa, když se zčistajasna rozhodlo vzít organizaci na sebe. Skalpovalo tím původní vizi zviditelnit Českou Lípu přes velký běžecký svátek na sportovní akci okresního formátu. Takové rozhodnutí je řekněme trochu zvláštní, zvlášť když vedení města pořád opakuje tu svoji mantru o oživování kdečeho a kdekoho. Každopádně propad účasti běžců na sobotním startu o víc než 500 závodníků a samotná chuďoučká vizuální podoba závodu jasně hodnotí letošní ročník jedním slovem: propadák.

Ale to se prostě dalo čekat, když se amatér motá do řemesla sportovního profíka, který ladil CCRW tři roky do atraktivní podoby pro místní i dalece přespolní, pro profíky i hobíky, pro Českou televizi. Nestačí mít licenci, je třeba zajistit sportovní atmosféru, motivaci, propagaci. A držet nastavenou laťku. Mít profíky, technické zázemí, televizní kamery, hosty. Pro město jako pořadatele (i jeho příspěvkovou organizaci) je to ale obrovské sousto a těžko říct, jaké nebo čí zájmy ho k takovému zakousnutí motivovaly (to se ale určitě časem ukáže). COVID-19 pak tenhle podivuhodný kus dorazil, byť určitě poskytnul letošnímu propadáku dobře znějící alibi. A taky přišla vniveč spousta peněz, většinou z kasy města a kraje, protože veřejné peníze se najednou staly hlavními sponzory.  

Českolipské náměstí "běžců" bylo letos hodně nudné až smutné. A to nejen kvůli dešti. Bylo velkou chybou vedení města zahodit závod, který se dokázal relativně rychle vyšvihout na dobrou úroveň. Navíc měl pro naše město dvě příležitosti: být každoroční velkou sportovní událostí a být aspoň něčím zajímavým místem pro lidi odjinud. Česká Lípa totiž nemá v cestovním ruchu co nabídnout – žádné koupání, žádné významné památky, žádné ubytovací služby, žádná turistická nabídka. Má sice extra uvolněného radního mj pro cestovní ruch za roční náklad cca milion korun z kasy města, ale kromě cedulek kolem města a pohřbení vize City Cross Runu z něj zatím nic víc přínosného ani živého pro toto město nevypadlo. Rekonstrukci MIC počítat nelze, ta tu zbyla po předchůdcích…

Jsem ráda, že CCRW zůstal srdcovkou pro místní a přišli si i v dešti zaběhat. Moc si jejich věrnosti vážím. Fotky na sítích města totiž sice ukazují běžeckou Potěmkinovu vesnici, ale jedno je na nich skutečné a upřímné: radost českolipských běžců.

Start hlavního závodu (sken online kamery):

 

Start závodu na 7 km:

Start rodinných štafet: 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode