Koalici v České Lípě opustila část ANO

25.03.2015 21:57

Koalici ČSSD, ANO, sdružení Uděláme pořádek a ODS v České Lípě opustila po pěti měsících část ANO. Zastupitelé Zdeněk Ježák, Jitka Volfová a radní Pavla Procházková oficiálně oznámili odchod před jednáním zastupitelstva, aniž by však byla porušena koaliční smlouva. 

"Při podpisu koaliční smlouvy jsme všichni kývli na to, že půjdeme cestou změny v přístupu k řešení
každodenních problémů a efektivního vynakládání veřejných financí, zlepšení komunikace s občany. Po 3 měsících práce nám 3 ze 4 zástupců ANO dali svou výpovědí jednoznačně najevo, že o změny nikdy zájem neměli a ani nebyli připraveni za ně převzít zodpovědnost," shodují se lídři koaličních subjektů Romana
Žatecká (ČSSD), Juraj Raninec (ODS), Jan Rubický (Uděláme pořádek) a Alena Šafránková (ANO).

Někteří zástupci ANO prosazovali vznik nové koalice a personálními změnami na obou postech místostarostů a v radě města, ODS navrhovali nahradit Starosty pro Liberecký kraj. Ti se měli podle jejich představ stát novým členem koalice v České Lípě. "To je pro nás nepřijatelné, nelze měnit dres podle toho, kdo se komu zrovna líbí a kdo ne. Pro nás je přednější slib daný voličům. A navíc je tu stále otevřená
otázka čtvrté zástupkyně ANO v koalici, která s odchodem z koalice nesouhlasí," konstatovala R. Žatecká.

Odchod z koalice avizoval zastupitel Zdeněk Ježák na veřejném jednání zastupitelstva města už 11. března
2015, kdy byla odvolaná radní Pavla Procházková z vedení českolipské městské policie (MP). Důvodem bylo nezvládnutí interní situace uvnitř MP a její následná politizace. "I když byl způsob oznámení vůči koaličním partnerům přinejmenším neslušný a neslučoval se s koaliční smlouvou, jednali jsme po celou dobu korektně a ctili koaliční dohodu. Byli jsme to tak my, kdo inicioval společná jednání o budoucnosti koalice, ač po veřejném prohlášení zastupitele Zdeňka Ježáka tato zodpovědnost ležela na odtržené části hnutí ANO," zdůrazňuje Romana Žatecká (ČSSD).

Smírčí jednání ztroskotala na nárocích části ANO. Konkrétně Zdeněk Ježák požadoval odvolání jeho kolegyň
z hnutí - Aleny Šafránkové z postu místostarostky a také Pavly Procházkové z rady města. Uvolněná místa měli obsadit Zdeněk Ježák a Jitka Volfová. "Takové povyšování osobních ambicí nad zájmy města a jeho obyvatel je pro mne nepřijatelné. Stejně jako to, aby se vnitřní problémy ANO řešily změnami ve vedení města. To považuji za politickou sebevraždu," říká Alena Šafránková (ANO), která v koalici zůstává. "Nemám důvod ji opouštět. Za poměrně krátkou dobu se nám díky týmové spolupráci povedla řada věcí, jako byl například naprostou většinou zastupitelů schválený rozpočet," doplňuje Alena Šafránková.

Část ANO rovněž vyžadovala, aby koaliční ODS odešla do opozice. Podle jejích představ ji měli vystřídat
Starostové pro LK, jejichž lídr Tomáš Vlček měl nahradit na postu místostarosty Juraje Ranince (ODS). "Považuji to za výsledek zákulisního jednání Zdeňka Ježáka. Diktování a snaha nás odsunout do opozice ze strany těch, kteří naslouchají radám představitele starých pořádků, je pro mě důkazem, že se ODS po personálních změnách vydala na dobrou cestu a nebude z ní ustupovat," komentuje Juraj Raninec (ODS).

Koalice bude dál naplňovat vize, s nimiž nastoupila do vedení města. "Na svém přesvědčení nic neměníme, koalice zůstává pevná a odchod tří nestabilních členů ji neohrozil," ujišťuje Jan Rubický (Uděláme pořádek).

Mgr. Romana Žatecká (ČSSD)

Mgr. Juraj Raninec (ODS)

Alena Šafránková (ANO2011)

Jan Rubický (Uděláme pořádek v České Lípě)


Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode