Když chceš nakopnout, ale trefíš vlastní zadek

07.09.2018 14:53

Někdy mě až zaskočí míra neznalostí u kandidátů do voleb, zvlášť když ji předvedou ve veřejných zdrojích. Snaha nakopnout protikandidáta se pak mění ve vtipné kopnutí do vlastního zadku. Což je případ Jana Ševčíka (Živá Lípa), který na i-novinách zdůraznil, že práce samosprávy, především rady města a potažmo i úředníků, je v oblasti veřejných zakázek netransparentní. 

Tak si to projděme společně, pane kandidující Ševčíku,

1. Všechny zakázky už od 300 000 korun bez DPH zveřejňujeme na profilu zadavatele. Dělat to nemusíme, přesto zveřejňujeme. Tento profil je přístupný komukoli, každý může vidět všechno, to je transparence dobrovolná.

2. Všechny zakázky podle zákona jsou uveřejněny ve Věstníku veřejných zakázek. Taky transparence.

3. Informace o zakázkách v rozsahu od 10 000 do 300 000 korun zveřejňujeme na webu města, včetně předpokládané a následně i skutečné ceny. Tyto informace aktualizujeme každý týden. Přímo obrovská transparence.

4. V registru smluv zveřejňujeme všechny smlouvy od 50 000 korun, ten je dostupný každému a kdokoli má nějakou pochybnost, může požádat o informace. Transparentní, ne? 

5. Všechny komise, které hodnotí jednotlivé zakázky jsou složeny vždy tak, že jsou v nich zastoupeni jak koaliční, tak i opoziční zastupitelé. To aby byla zajištěna transparentnost...

6.  Jak plyne z výše uvedeného, to že některé zakázky nejsou projednávány v zastupitelstvu neznamená, že jsou neveřejné. Všechny jsou zveřejněny - transparentně - a každý si je může dohledat.

7. Svěření rozhodování do rady města o všech zakázkách do 10 milionů korun mělo ryze praktický důvod a vycházelo ze žádosti těch, kteří zakázku připravují – zakázky prostě nepočkají až se jednou za měsíc sejde zastupitelstvo. Bylo to nepraktické. Zakázka má svá jasná pravidla, má své lhůty (i třídenní), nelze neustále svolávat zastupitelstvo, i to má své lhůty na svolání atd. Takže tady je to o vstřícnosti...

8. To, že jednání rady města je ze zákona o obcích neveřejné, to je holý fakt a platí pro každou radu města i obce v této zemi.

9. Dnes již v České republice platí taková legislativa, která nám dává povinnost být transparentní, přes ní tzv. nejede vlak a my jsme šli ještě nad její rámec – viz. výše.

10. K vašemu sdělení, že byla podána žaloba ohledně GDPR: bylo podáno trestní oznámení, to nyní musí zkoumat policie, MěÚ vyšetřovateli předal veškeré dostupné informace a materiály. Žalobu podává státní zástupce až pokud je někdo trestně stíhaný, a to v současné době nikdo není. To už jen na okraj, jak skutečně mnoho věcí neznáte.

Pane Ševčíku, zdá se, že nevíte, jak vlastně tu transparentnost užívat. Tedy kde ty dostupné informace máte hledat - než začnete psát nesmyly, zeptejte se na úřadě, rádi vás k informacím nasměrují. 

 

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode