Kdo křičí, má za tři? Nesouhlasím!

27.08.2017 15:33

Kdo nemá silný hlas a ostrý loket, na toho se nikdy nedostane a musí se postarat sám. Taky jste si to už někdy říkali? Já si toho všímám docela často. A rovnou se přiznávám, že nejsem fanouškem takových řešení. Obvykle totiž ti skromní zůstanou na okraji zájmu a starají se sami ze všech svých sil. Říkají, že nemají žaludek na to, aby na sebe upozorňovali, a nakonec se sami nějak postarají.

Doba sice přeje ostroloktařům a možná si teď sami říkáte, že přece líná huba je holé neštěstí. Já ale při správě našeho města ctím zásadu, aby všichni měli rovné šance a systémy byly spravedlivé ke všem, kdo poskytují nějakou službu občanům města. Proto jsme už před dvěma roky vytvořili dotační program na podporu sportu dětí tak, aby si ze vcelku bohatých sportovních dotací města nekrájeli jen ti, kdo jsou u zdrojů, ale aby bylo každému sportovnímu klubu jasné, co může od města získat a na co. Že o tom nebude rozhodovat skupinka vybraných podle klíče Tomu dáme, tomu ne. Stejně tak teď tvoříme systém podpory sociálních služeb, které jsme v komunitním plánu označili jako potřebné pro občany našeho města. Taky musí mít své jisté každý poskytovatel registrovaných služeb, ať pečuje o děti, seniory, postižené nebo těžce nemocné. Tedy to, co město přidá k podpoře od státu, který hradí největší část uznatelných nákladů. Kdo je proti takovým systémům či pravidlům, to je jen populista, který pomáhá křičet těm, kdo křičí, a zcela ignoruje ty, kdo mlčí. Ignoruje jejich práci, ignoruje jejich kvality. To ale není spravedlivé, to není rovný přístup k problémům. Protože taková řešení jen ukazují Tomu přidej! aniž by řešila Proč a kolik, a co dát těm ostatním, kteří mají stejný problém. To může vést opět jen k tomu zmíněnému Tomu dáme, tomu ne. Proto budu vždycky podporovat systémová řešení, jasná pravidla pro všechny. A pokud systém nebude fungovat, je třeba ho nastavit jinak, a třeba i opakovaně. Ale vždycky myslet na všechny. Z veřejných peněz obzvlášť. Výsadu vybírat si podle hesla Tomu dáme, tomu ne dopřejme jen těm, kdo rozdávají peníze své vlastní nebo firemní. Kdo hospodaří s penězi vás všech, tedy penězi veřejnými, musí myslet na vás všechny. Tedy ten, kdo je zodpovědný.

Mimochodem, město Česká Lípa loni hospodařilo dobře, neutráceli jsme ani neprojídali vaše (veřejné) peníze, k přebytku 122 milionů korun pomohly i vyšší výnosy z daní. Většinu úspor jsme uložili, ale zároveň jsme přihodili další peníze na opravy komunikací, na turismus, na úklid, na chodníky. Teď už jen si přeju, aby při tom aktuálním nedostatku pracovní síly byly firmy a lidé, kteří dobře a rychle opraví a postaví vše, co opravit a postavit potřebujeme.

Přeji vám všem krásné léto.      

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode