Kdo držel otěže a koho na nich?

24.08.2014 21:15

ČSSD se prý obvykle cítí na vítěze voleb a pak za otěže tahají jiní (píší dnes i-noviny). Stojí za to si teď před volbami připomenout, jak vypadaly ty otěže po komunálních volbách v roce 2010. ČSSD se určitě jen neprsila, ona ty volby tehdy skutečně vyhrála. Na moc se ale tehdy třásli jiní, a tak silně, že volební výsledky ještě nebyly sečteny, ale koalice poražených už byla postavená. Jen voliči jim v tom udělali zmatek, protože je na radnici nechtěli tolik (a některé skoro vůbec), jako oni na radnici být chtěli. A tak zatáhli za ty zmíněné otěže a nad městem na 4 roky rozevřela náruč ODS+TOP09+SLK+Zelení s jednomyslnou podporou KSČM. Bez ohledu na skutečný volební výsledek. A i když tehdy mnozí z nich nahlas mluvili o potřebě změny na radnici, nakonec se nechali na otěži utáhnout a společně poslali Českou Lípu do čtyřletého temna. Temna, ve kterém nemělo být vidět, kudy a komu tečou odkud peníze, ale podpora koalici byla řádně finančně ohodnocena.

Jak tedy byly tehdy napnuté ty otěže? Následuje výčet placených funkcí a jiných prebend:

ODS – křeslo starostky (H. Moudrá) a další dvě místa v radě (E. Stehlíková, K. Tejnora), většina v komisích a výborech.  

TOP09 – křeslo statutárního místostarosty (J. Kočandrle), v radě také A. Kobosilová, komise pro vnější vztahy. Víc míst v komisích a výborech, než členů TOP09.

Starostové pro Liberecký kraj – křeslo druhého místostarosty (T. Vlček) a garance 4leté podpory v celkové výši 4 miliony korun pro vlastní podnikatelskou aktivitu, byť na poli kulturním (M. Prokeš). Pár míst ve výborech a komisích.

Zelení – tady nevidím žádné zjevné prebendy, něco se šeptalo, ale nestalo se, takže možná o to hůř, jestli šli do téhle temné vlády iniciativně sami. Taky pár míst ve výborech a komisích.

KSČM – říká se leccos, ale jistých je jen pár míst ve výborech a předsednický post klíčového, tedy kontrolního výboru.

Ve výborech nejde vcelku o nic – ze zákona sice „radí“ zastupitelům, často ale nedejbože aby se tak stalo. Pokud ale máte své jisté měsíční koruny, pak se očekává, že odhlasujete, co bylo předloženo (aby se tak stalo, má vládnoucí koalice ve výborech absolutní většinu, případně obsadí celý výbor jen svými lidmi – to v případě, kdy je třeba, aby vetřelci z opozice neviděli, co se peče pod pokličkou). Platilo to donedávna zejména pro sportovní výbor, kde si ČSSD svého jediného zástupce tvrdě několik let vybojovávala (rozděluje absolutně největší grantový balík cca 8 milionů ročně; takový sociální výbor jen 250 tisíc ročně). Do výborů si opozice sice svoje lidi navrhne, starostka si ale pečlivě vybere a její věrní jí to solidárně odhlasují.

Kolik dostanete za opozici? Tichá a ukázněná opozice získá místečka ve výborech. Hlasitá opozice nic. Čím jste tedy hlasitější, čím více chcete prosadit i názor jiné strany, tím víc zadarmo pracujete. A tak v opozici nejdřív přijdete o iluze, že svými mandáty zastupujete nejvíc voličů – vaše řešení nikoho z vládnoucích nezajímají. A že máte mozek? Cokoli, co vyslovíte, signuje koalice opovržlivým pohledem. Každý návrh, který vznesete - ač je necháno o něm hlasovat – většinou skončí odmítnutý. To je ostatně starostí těch, kdo sice mají mandát, ale jejich názory neznáte, neb se svou veřejnou funkcí promlčí až do dalších voleb. Zato si pečlivě hlídají, aby hlasovali tak, jak mají uloženo.

Takhle tedy vypadají otěže. Jsou docela obyčejné: Ty mně, já tobě. A že jste to přesně takhle nechtěli, voliči? … Pojďte do toho znovu, tohle musíme společně v České Lípě rozbít! Ať už zvítězí kdokoli. 

Komunální volby se konají ve dnech 10.-11. října 2014.

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode