Jiráskovo divadlo: Sci-fi skončilo, teď se hraje tragédie

05.05.2014 22:04

Českolipské divadlo posloužilo divákům hned dvakrát: na jeho prknech se od roku 1945 odehrála řada krásných představení, teď už samo pár let hraje dost velkou roli ve hře zvané Komunální politika. Původně to byla hra ze současnosti, která se záhy změnila ve scifi a dnes je to tragédie.

O přehled nákladů vynaložených v uplynulých letech na nekonečný spektákl s názvem Rekonstrukce Jiráskova divadla požádala před nedávnem radnici v České Lípě paní Jana Kolářová. Odpověď na její jednoduché otázky v posledních Městských novinách je spíš pohádkou, než seriozní odpovědí občanovi města. A ční z ní jedna lež jako věž: návrhy na řešení divadla prý odmítají zastupitelé města!   

Město vynaložilo spoustu peněz nejprve na nejrůznější studie a projekty – týkaly se hlavně nového divadla na Jeřábkově náměstí a později rekonstrukce divadla stávajícího. Přesnou sumu zcela jistě vědí na Odboru pro rozvoj města. Vzhledem k tomu, že se v divadle nepohnul kamínek, je otázka, zda peníze byly vynaloženy účelně a hospodárně, nebo šlo jen o oblíbené přihrávky kšeftíků.

Paní Kolářová se tedy – oprávněně – ptá, kdo je zodpovědný za plýtvání penězi daňových poplatníků a jak se radnice postaví k žádosti řadového občana k předložení prozatím vynaložených nákladů v této kauze. Odmítáme odpověď paní starostky, že odpovědnost neseme my, zastupitelé, protože bojkotujeme všechny dobré úmysly radnice o rekonstrukci, které nám jsou opakovaně předkládané. O žádných plánech jsme v tomto volebním období nejednali a pokud paní starostka tvrdí, že rekonstrukce byla zařazena v rozpočtu a pak nebyla odsouhlasena, pak také nechť dodá, že ji z toho rozpočtu zase sama vládní koalice před schvalováním vyndala, ČSSD nikdy nic takového nenavrhovala. A všechny rozpočty města byly i přes své nedostatky schváleny (bez hlasů ČSSD). Ptali jsme se průběžně na každou korunu vynaloženou v souvislosti s divadlem (například trafostanice), aby nenarůstala právě ta hromada peněz vynakládaných bez jakéhokoli posunu vpřed. Vždy jsme dostali odpověď, že se čeká na evropské peníze, za které se divadlo určitě dostaví. A čekalo by se dál, kdyby si na začátku roku nepovídal Ing. Alexa s Českolipským deníkem a na povrch nevyplulo, že město už před rokem přišlo kvůli sporu s ním o stavební povolení na rekonstrukci. A v dohledné době to ani na změnu nevypadá, protože neschopností se nakumulovala hned hromada. Takže s velkou pravděpodobností se vyplýtvaly miliony, aniž by se stav divadla o píď zlepšil.

Rekapitulace: žádost občana o informace paní starostka odbyla lží, náklady nesdělila, plýtvání nekomentovala. V České Lípě nazrál čas na zásadní inventuru, která dá divadelnictví důstojný stánek a také jasně ukáže, kde skončily vynaložené peníze a zda přinesly očekávaný užitek. Konec divadla okolo divadla!

     

Mgr. Romana Žatecká a Ing. Petr Máška, zastupitelé města za ČSSD

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode