Hysterické vzlyky jsou jen mlha nad nedodělkem

29.09.2014 00:58

Popíšeme místo vraždy, napřesrok pak najdeme někoho, kdo dopíše, koho vlastně zabili a kdo to udělal. Takhle by to vypadalo, kdyby město Česká Lípa vydávalo detektivky. Soudím z přípravy záměru vydat velkou historickou knihu. 

Dne 26. září 2014 publikoval Českolipský deník článek  Výpravná kniha o Lípě nevyjde, zařízla ji opozice. Ohrazuji se proti titulku tohoto článku i jeho obsahu, které zkreslují realitu - autor buď zjednodušil problém, nebo nezná všechna fakta, každopádně ale poškodil ČSSD a je otázka, zda záměrně, nebo byl pro tento krok zneužitý někým jiným.

Oč jde?

Článek osočuje opozici z toho, že zamezila vydání reprezentativní knihy o České Lípě, což není pravda. My jsme ale pouze neschválili záměr, se kterým si jeho předkladatel nedal mnoho práce. Až přestane hystericky štkát, že jsme nedodělku nedali zelenou, doporučuji mu sednout nad záměr a pořádně ho sepsat a zdůvodnit.

Se záměrem totiž budou souviset i náklady. Pro tyto peníze se bude sahat do městské kasy, proto musí být jasné náklady se záměrem související a v případě knihy je důležitý i její obsah. My, zastupitelé ČSSD, chceme knihu o historii České Lípy, a tím jsme se nikdy netajili (viz zvukové záznamy z jednání zastupitelů). Naše zásadní výtky nesměřují ke knize ani práci kolektivu autorů, ale výhradně k tomu, v jaké podobě byl záměr ke hlasování připraven. Protože knihu platí daňoví poplatníci, pak i průměrně vzdělaného člověka musí zajímat, CO přesně zaplatí, KOLIK to bude stát, o čem přesně ta kniha bude. To jsme se ale bohužel ani na třetí pokus nedozvěděli. Tyto informace nám totiž předkladatel návrhu (Mgr. Tomáš Vlček, Starostové pro Liberecký kraj) nepředložil. Chtě nechtě se vloudí otázky, zda měl důvod platit nahonem jen malou část díla, nebo prostě nebyl schopen takový záměr připravit?

Zatím nám prozradil jen to, jak bude vypadat prvních 5 kapitol, kdo je napíše a jak vypadá autorská smlouva. Kniha má tedy jasné tyto kapitoly: Živá příroda České Lípy a okolí, Pravěk a raný středověk Ronovci a Jindřich z Lipé v dějinách města, České Lípy a souvisejícího okolí (do 13. století), Středověký urbanismus města České Lípy a podoba jeho městské zástavby, Českolipské středověké kostely, Augustiniánský klášter a barokní kostely v České Lípě, Historie hradu Lipý a hrnčířského výrobního střediska, Založení města České Lípy a jeho středověké období (14. – 15. století) a Renesanční období města České Lípy (16. a 17. století do roku 1620). 

Máte dojem, že to je kompletní historie České Lípy? Já ne. Proto chci vědět, kolik bude dalších kapitol, o čem budou a kdo je napíše. A odmítám návrh, že příští rok to dořešíme. Pokud máme hlasovat o záměru vydat (a tedy i zaplatit z městské kasy v předpokládaném rozsahu 900 tisíc až 3 miliony korun) v rámci ediční činnosti města historiografickou knihu o České Lípě, která zpracuje celkovou historii od pravěku do roku 1989, pak je třeba předkládat transparentní a úplné podklady k hlasování.  

Když jsme u těch peněz: celý proces projednávání záměru je nám podezřelý – jeden z prvních návrhů zastupitelům uváděl, že kniha bude stát městskou kasu asi 3 miliony korun (to byla pro ČSSD podezřele vysoká částka), o pár týdnů později se předkladatel obtěžoval poměřit ji s nabídkou konkurence, která byla 900 tisíc. Už tento nepoměr v ceně nám prostě smrděl a od tohoto okamžiku jsme v celém záměru knihy velmi opatrní. Ostatně knihu zaplatí daňoví poplatníci a je škoda, že právě to si neuvědomuje předkladatel a zbytečně záměr hysterizuje, místo aby kvalitně zpracoval záměr. Věřím, že se toho ujme někdo zdatnější v novém volebním období. 

Na jednání zastupitelstva jsme jasně řekli  - a opakujeme to i nyní – že mít reprezentativní knihu o městě se nám líbí. Autoři, kteří mají do knihy připravené kapitoly uvedené výše, se svých odměn dočkají, stejně jako jejich kapitoly se dočkají vydání. Ale až bude jasné, komu a za co bude město Česká Lípa v důsledku hlasování zastupitelstva vlastně platit a kolik. Až se ti, kdo přicházejí s návrhy, začnou chovat jako dospělí a naučí se pracovat s čísly a fakty namísto hysterického štkaní. Je čas začít se chovat jinak k veřejným financím: transparentně. Do městské kasy nelze sahat kdykoli si někdo vzpomene, že něco potřebuje, ale až té potřebě dá konkrétní podobu a přesvědčí ostatní. Hysterické štkaní jen maskuje neschopnost zvládnout tento standardní proces. Chci věřit, že tahle etapa právě teď končí.  

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode