Horká půda Kounicova domu

06.09.2018 23:35

Ó to jsem byla naivní, když jsem si myslela, že když se město Česká Lípa stane majitelem Kounicova domu, tak jeho oprava/obnova nabere po třech letech chátrání bez zásahu konečně tempo. Ó to jsem byla naivní, když jsem věřila, že to neustálé kritizování jak necháváme padat Kouničák se konečně promění do akce, kdy zastupitelstvo zavelí: A jdeme to konečně vzkřísit! Ó to jsem opravdu, opravdu byla naivní…

Středeční jednání zastupitelů bylo ukázkou buď neochoty, nebo neschopnosti rozhodnout. Najednou jako by bylo jedno, že do ruiny už čtvrtým rokem zatéká, že se postupně propadá, že z ní opadávají součásti. Najednou bylo jedno, že ještě před pár měsíci všichni toužili zachraňovat. Když byli zastupitelé postaveni před nutnost říci jasně: Kounicův dům bude sloužit …. (komu, čemu – navrženo pro potřeby domu dětí a mládeže Libertin), tak se dostavila impotence rozhodovacích údů.

Před rokem a půl jsem se obrátila na poradní orgán zastupitelů = výbor pro rozvoj města a památky, zda by mohl hledat náměty, k čemu v budoucnosti dům užívat. S arogancí sobě vlastní mi odpověděl pan Michal Panáček, že o tom rozhodovat mohou jen a výhradě odborníci a že teda rozhodně výbor nehodlá žádné takové otázky řešit. Podivila jsem se, že žijeme zřejmě v jakési laboratoři, v níž za nás musí myslet jiní, jako bychom neuměli obyčejně lidsky říct: "Potřebujeme ve městě dům dětí a mládeže/byty/nové úřední budovy/nákupní centrum aj., a prověřte, zda těmto/tomuto účelu by ten dům mohl v budoucnu sloužit". Ale impotence už tehdy zřejmě zařazovala rychlost. 

Tak jsme hledali náměty, k čemu vy se ten dům mohl hodit, se skupinou architektů: upřímně řečeno, nedostalo se nám optimistické odpovědi – spíše podivu, proč takový dům chceme, když je vhodný leda tak na byty. Nakonec se po delších diskusích o potřebách města a příležitostech tohoto místa v Berkově ulici jevila úřední budova nebo dům dětí a mládeže. A tu potřebu podtrhovala skutečnost, že stávající Libertin se tísní v maličkém pronajatém prostoru na Škroupově náměstí, byť ho navštěvuje víc než tisícovka dětí. 

A tak jsme hned po koupi Kounicova domu toto využití v září navrhli zastupitelům – a nechali si vynadat, že toto jednoduché rozhodnutí nevyrostlo z několika nejlépe nezávislých studií, že se jím důkladně nezabývala rovnou desítka různých odborníků nevímnacovšechno a že vlastně Libertin potřebuje jen velkou tělocvičnu. Nekonečná debata obsahovala pár zamlžených náznaků jiných řešení a několik urážek ředitelů příspěvkových organizací města z kreativní dílny Zdeňka Ježáka; k rozhodnutí, CO S KOUNICOVÝM DOMEM, to ale rozhodně nevedlo. Nakonec vyvrcholila návrhem, že teda Libertinu jóóó, zjistit rozsah potřebné záchrany taky jóóó, ale hledat projektanta, který navrhne ten očekávaný nový dům, néééé. Tuhle korunu celému kounicovskému debatnímu smutku nasadila Jitka Volfová a mnozí tenhle nesmyslný odklad radostně podpořili: navrhla, že dům dáme dětem, ale projektovat zatím nebudeme.

Tohle přešlapování bohužel znamená jedno: ruina – byť zaplachtovaná – bude stát v centru města o pár měsíců nebo rok dva déle. Návrat domu do kondice a parády se zase vzdálil. To je bohužel důsledek politikaření větší části končícího zastupitelského sboru, i když se na samé začátku kounicovské kauzy všichni zaklínali přáním co nejrychleji tu ruinu zase vrátit do gala, aby nehyzdila střed města a dál nám občanům města nepadala na hlavu.

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode