Drahé teplo? Obraťte se na poradce

26.01.2014 16:58

Proč mají Českolipští v roce 2014 nejdražší teplo na severu Čech a za gigajoule platí o stovku víc než jiní v celé republice? Mimojiné i proto, že v roce 2008 tehdejší zastupitelé prodali většinový balík akcií Českolipské teplárenské. Dvě tisícovky Českolipských si to určitě pamatují – podepsali tehdy petici proti prodeji právě  v obavách z nekontrolovaného zdražování tepla. Z ČLT se ke stejnému datu stala obchodní společnost zaměřená na produkci zisku a logicky se tak i chová. A tím se naplnily i obavy těch dvou tisícovek Českolipáků… Za bezhlavý prodej nyní platí všichni, kdo jsou napojeni na zdejší teplárnu.

Město v roce 2008 prodalo absolutní většinu svých akcií za 220 milionů korun a tím se připravilo o významný zdroj příjmů – částku za prodej proinvestovalo během 6 let k zůstatku pouhých 60 milionů korun. Loni sice dorazily na účet dividendy skoro milion, ale ty rozpočet města pohltil jako hladový pes: do této role ho totiž pasovaly dlouhodobě klesající příjmy. Významným příjmem mohl být i zisk, který dnes patří majitelům teplárny, významnější mohly být dividendy, kdyby tu nebyl rok 2008 a prodej teplárenské. Tučná léta jsou pryč a zůstaly jen důsledky špatných rozhodnutí tehdejších zastupitelů. Zda šlo o rozhodnutí špatná, nebo osobní, o tom se Českolipští dohadují dodnes. A Českolipská teplárenská? Ta jen vzkvétá – trvale produkuje zisk. Město z něj ale už dostává tak málo, jak symbolický si ponechala počet akcií (5,1 %), v loňském roce tedy cca milion korun.   

Sumarizace: Co získala Česká Lípa prodejem Českolipské teplárenské v roce 2008

·         220 milionů korun   

·         Závazek nezvyšovat marže v ceně tepla na dobu tří let (vypršel s koncem roku 2011, poté cena energie stoupla v průměru o 10 % a roste dál).

·         Deset let příspěvku na kulturní a sportovní aktivity ve výši 750 tisíc korun (příspěvek po velké diskusi čerpá pouze jedna aktivita, a to pořadatel festivalu Lípa Musica, stávající radní Martin Prokeš).

·         Placené pozice člena dozorčí rady (Jan Stejskal za ODS), předsedkyně Sboru poradců (Anna Kobosilová za TOP09) a člena sboru (Oldřich Panc za KSČM). Výše odměn je zveřejněna v každoroční výroční zprávě (viz www.clt.mvv.cz).

Ponechávám na uvážení každého čtenáře, jak dalece byl tento obchod výhodný. Mimochodem: v jediné zprávě o činnosti Sboru poradců v aktuálním volebním období (prosinec 2011) se uvádí, že sbor se vždy zaobíral také tím, jaké jsou konkrétní dopady činnosti ČLT a.s. pro občany města, míněno: cena tepla, poruchy a jejich opravy, informovanost občanů atd. Názor na aktuálně nejdražší teplo ale poradci nezveřejnili… Nebo se jimi už nezaobírali? Zeptejte se jich! Ostatně, jsou to vaši zastupitelé. 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode