Drahé teplo? Obraťte se na poradce

26.01.2014 16:58

Proč mají Českolipští v roce 2014 nejdražší teplo na severu Čech a za gigajoule platí o stovku víc než jiní v celé republice? Mimojiné i proto, že v roce 2008 tehdejší zastupitelé prodali většinový balík akcií Českolipské teplárenské. Dvě tisícovky Českolipských si to určitě pamatují – podepsali tehdy petici proti prodeji právě  v obavách z nekontrolovaného zdražování tepla. Z ČLT se ke stejnému datu stala obchodní společnost zaměřená na produkci zisku a logicky se tak i chová. A tím se naplnily i obavy těch dvou tisícovek Českolipáků… Za bezhlavý prodej nyní platí všichni, kdo jsou napojeni na zdejší teplárnu.

Město v roce 2008 prodalo absolutní většinu svých akcií za 220 milionů korun a tím se připravilo o významný zdroj příjmů – částku za prodej proinvestovalo během 6 let k zůstatku pouhých 60 milionů korun. Loni sice dorazily na účet dividendy skoro milion, ale ty rozpočet města pohltil jako hladový pes: do této role ho totiž pasovaly dlouhodobě klesající příjmy. Významným příjmem mohl být i zisk, který dnes patří majitelům teplárny, významnější mohly být dividendy, kdyby tu nebyl rok 2008 a prodej teplárenské. Tučná léta jsou pryč a zůstaly jen důsledky špatných rozhodnutí tehdejších zastupitelů. Zda šlo o rozhodnutí špatná, nebo osobní, o tom se Českolipští dohadují dodnes. A Českolipská teplárenská? Ta jen vzkvétá – trvale produkuje zisk. Město z něj ale už dostává tak málo, jak symbolický si ponechala počet akcií (5,1 %), v loňském roce tedy cca milion korun.   

Sumarizace: Co získala Česká Lípa prodejem Českolipské teplárenské v roce 2008

·         220 milionů korun   

·         Závazek nezvyšovat marže v ceně tepla na dobu tří let (vypršel s koncem roku 2011, poté cena energie stoupla v průměru o 10 % a roste dál).

·         Deset let příspěvku na kulturní a sportovní aktivity ve výši 750 tisíc korun (příspěvek po velké diskusi čerpá pouze jedna aktivita, a to pořadatel festivalu Lípa Musica, stávající radní Martin Prokeš).

·         Placené pozice člena dozorčí rady (Jan Stejskal za ODS), předsedkyně Sboru poradců (Anna Kobosilová za TOP09) a člena sboru (Oldřich Panc za KSČM). Výše odměn je zveřejněna v každoroční výroční zprávě (viz www.clt.mvv.cz).

Ponechávám na uvážení každého čtenáře, jak dalece byl tento obchod výhodný. Mimochodem: v jediné zprávě o činnosti Sboru poradců v aktuálním volebním období (prosinec 2011) se uvádí, že sbor se vždy zaobíral také tím, jaké jsou konkrétní dopady činnosti ČLT a.s. pro občany města, míněno: cena tepla, poruchy a jejich opravy, informovanost občanů atd. Názor na aktuálně nejdražší teplo ale poradci nezveřejnili… Nebo se jimi už nezaobírali? Zeptejte se jich! Ostatně, jsou to vaši zastupitelé. 

Zpět

Kontakt

Město Česká Lípa
Nám. TGM čp. 1
470 01 Česká Lípa

+420 733 251 953

© 2010 Všechna práva vyhrazena.