Doprava pro seniory v České Lípě: nejdřív tahák, potom tahanice

03.01.2012 21:12

Autosenior v České Lípě už v roce 2012 nevyjede. Ještě v loňském roce byla tato služba pro seniory jedním z bodů volebního programu ODS, nyní – o rok později – ODS přispěla k jejímu konci. Zastupitelé ČSSD celý rok připomínkovali korespondenci starostky s poskytovatelkou na téma podpora dopravní služby, na kterou byli senioři ve městě zvyklí. Místy to připomínalo přehazování horkých brambor – jednou byla poskytovatelka odkázána na granty, pak na výtěžek z výherních hracích přístrojů. Vrchol přišel na podzim, kdy starostka napsala, že už žádné peníze z VHP nezbyly, a v listopadu se ale najednou našlo 300 tisíc z VHP pro příspěvkovou organizaci Sport. Na zachování služby, která odvezla seniory do nemocnice, na nákup, k lékaři apod., přitom stačila pouhá polovina… Zmíněný poslední krok vedení města považuje ČSSD za nefér vůči seniorním občanům.

Zastupitelé ČSSD se už v lednu a následně znovu v listopadu 2011 otevřeně zeptali, proč nebyl splněný slib daný písemně provozovateli Autosenioru a upozornili, že takto město zlikviduje užitečnou a zavedenou službu. Informace předložené zastupitelům v prosinci v této věci pak připomínají absurdní divadlo…

Vedení města předložilo informaci, že seniory budou nyní vozit taxikáři, budou to dělat za polovinu a že nezisková organizace nebyla poskytovatelem sociálních služeb. Podle našeho názoru ale nezajišťuje přenos této služby z neziskové sféry do ryze výdělečné oblasti dlouhodobou garanci této výhodné ceny. A kromě toho bude služba dostupná pouze pro klienty z domovů s pečovatelskou službou, dosud ji ale mohl využít každý senior ve městě. Argument o poskytovateli sociálních služeb ani nebudeme komentovat, to je v kontextu s taxislužbou směšný pokus o diskreditaci původní provozovatelky. ČSSD však zdůrazňuje, že v tomto případě jde především o komfortní službu seniorům a odmítá osobní výpady namířené proti provozovatelce.  

Diskuse na schůzi zastupitelů stála za pozornost: JUDr. Zejdová (nezávislá za KSČM) přišla po roce s argumentem, že provozovatelka nemá v pořádku účetnictví, místostarosta Jiří Kočandrle nasadil případu korunu prohlášením, že je proti tomu, aby město z veřejných zdrojů dotovalo soukromé podnikání. Nutno dodat, že provozovatelka Autosenioru byla neziskovou organizací, nikoli podnikatelkou, a soukromými subjekty jsou právě taxislužby, s nimiž město nyní jedná!

Za zachování služby Autosenior ve městě se vyslovilo dopisem i mnoho praktických lékařů, MUDr. Anna Nováková, předsedkyně okresního sdružení praktických lékařů v České Lípě upozornila, že služba je pro mnohé seniory jedinou možností dopravy a že potřebná částka na zachování služby není nijak horentní sumou.

Vedení města Česká Lípa svým likvidačním přístupem k zavedené a vyhledávané službě vzkázalo svým občanům jasně: nezajímáte nás. Neobstojí argumenty, že teď bude doprava levnější – bude, ale jen pro zlomek z těch, kterým dosud k jejich spokojenosti sloužila a navíc nebude zahrnovat drobnou výpomoc, takže v konečném důsledku může i pro tento zúžený okruh klientů přijít dráž. Otázkou zůstává i to, jak se taxislužba při poskytování této služby vypořádá s povinností zapnutého taxametru a vlastního ceníku. Za pozornost ale rozhodně stojí přístup vedení města k celé věci: neplnění slibů a lži. A již poněkolikáté poukazujeme na klientelistický přístup vedení města.

 

Mgr. Romana Žatecká

předseda Klubu zastupitelů ČSSD při Zastupitelstvu města Česká Lípa

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode