Děkujeme, odcházíme II

03.06.2012 13:06

Před více než rokem podepsal ministr zdravotnictví Leoš Heger memorandum o úpravě poměrů ve zdravotnictví a protestní akce lékařů „Děkujeme, odcházíme“ tím skončila. Něco mi ovšem říká, že ne definitivně. Lékaři si totiž zatím mohou ono memorandum pověsit třeba na nástěnku. K ničemu jinému se příliš nehodí, protože ho ministr zdravotnictví nedodržuje.

V memorandu například stojí, že v letošním roce porostou mzdy nejen lékařům (těm o 10%), ale i veškerému zdravotnickému personálu. V reálu ovšem neroste nikomu nic. Nejsou prý peníze, konkrétně chybí asi 3 miliardy. To je logický argument – když se vydaly 2 miliardy za zcela zbytečný projekt IZIP, tak ty peníze opravdu chybí.

A IZIP není ani omylem jedinou černou dírou českého zdravotnictví. Například předražené léky jsou doslova evergreenem posledních dvaceti let. Když se s tím někdo pokoušel něco dělat, menší, ale o to hlasitější část odborné veřejnosti byla proti. Nyní jsme o výrobcích a distributorech léčiv už hezkých pár let neslyšeli, zatímco nespokojenost zdravotníků probublává neustále. Čím to jen může být? Není náhodou příčinou fakt, že jim reforma-nereforma vlastně velmi vyhovuje?

Podtrženo a sečteno – pokud za pár dnů či týdnů začne nová akce „Děkujeme, odcházíme“, nemělo by nás to překvapit. Nesystémové a nesmyslné kroky v českém zdravotním systému péči o zdraví neustále zdražují a zhoršuji. Jak dlouho to vydrží lékaři, zdravotnický personál a samozřejmě pacienti?

Racionální ekonomické chování v zdravotnictví – to jednoznačně podporuji, ale bezohledný byznys s tak něčím nenahraditelným, jako je lidské zdraví principielně odmítám.

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode