Dědictví k naštvání

20.09.2015 00:00

Kdo dědí, ten se obvykle raduje. Přibyde mu pár peněz, nějaké nemovitosti, v nejhorším aspoň stará rodinná alba. I já mám v poslední době pocit, že jsem dědila – ale z odkazu svých předků se radovat nedokážu (myslím tím své předky politické, tedy vládce na radnici v letech minulých). V minulosti se totiž – zdá se - velkoryse půjčovalo a přispívalo z rozpočtu všech Českolipanů. Například Sdružení Českolipsko získalo od našeho města v roce 2011 půjčku snů - 1,5 milionu korun, bez úroků a bez jakéhokoli jištění. Podle mého to byla nemístná velkodušnost, když v Lípě stále čekaly kilometry chodníků v pořadníku na opravy, šetřilo se na údržbě vlastních budov a hřišť. Dneska se nám ta velkodušnost vrací jako bumerang, protože obce v blízkém i širokém okolí – členové svazku – požádali o prominutí 900 tisíc korun z této půjčky, protože je sdružení nemá. Ptám se, proč si nenašetřili z realizovaných projektů ve výši cca 9 milionů korun (žádost o prominutí to pomíjí) a také stále slyším moji předchůdkyni Hanu Moudrou, jak ujišťovala zastupitele v roce 2013 i 2014, že se půjčené peníze městu vrátí. Více o dluhu příště, až zastupitelé v listopadu rozhodnou o dalším postupu.  

Dalším dědictvím po předcích je exekuce nařízená na nezletilou. Tady nejprve nemyslel zákonodárce, když poplatkem za odpad zatížil každé novorozeně. Taková nedomyšlená tvrdost přinesla časem spoustu etických otazníků ve všech městech v České republice. Česká Lípa řešila situaci možná právně správně - ale neeticky. Exekuce nezletilé nařízená už před několika lety dnes znovu vyplula na denní světlo – naštěstí mezitím zákonodárce přišel k rozumu a připravuje pro města nástroj, jak se s dluhy za odpady u nezletilých vyrovnat. Nebudu váhat nad odpustky dluhů v případech jako je Štefanie, rozhodně ale nechci do doby účinnosti nové zákonné úpravy v podobně složitých případech nařizovat další exekuce na děti.

Inventura nevábných dědictví může pokračovat cyklostezkou Varhany, kdy se v minulosti vedení města Česká Lípa příliš nezatěžovalo tím, že ji postavilo na cizím pozemku, což je ale dnes zásadní problém, který může v důsledku znamenat vrácení státní dotace – hledáme urychleně nějaké řešení, aby dnes město nemuselo vracet miliony. A dále: oprava kogenerační jednotky ve Sportareálu se nyní prodražila o téměř 700 tisíc korun pokuty jen proto, že „kdosi“ uzavřel smlouvu s RWE o dodávce plynu a opominul na jaře 2014 společnost informovat o dlouhodobé odstávce jednotky, tedy o zásadní změně v odběrech. Už snad ani nemusím dodávat, že pokutu za lajdáctví nyní muselo opět uhradit město Česká Lípa, tedy každý z vás. Právní služby a poplatky za léta se vlekoucí spory s dopravcem VETT také polykají už mnoho let peníze města jen proto, že se kdysi před lety podepisovaly smlouvy snad úplně bez zábran a bez limitů.

Jedno dědictví ale můžeme uzavřít pozitivní zprávou: parkování. Dnes díky parkovacím automatům jasně vidíme, že když za parkování vybírali chlapci ve vestičkách dvacku na hodinu, přišlo do městské kasy pouhých 600 tisíc korun za rok (a neřešilo se, že pronajmout náměstí nebo veřejnou komunikaci prostě není možné). Když se smlouva s partou vybíračů v hotovosti ukončila (v roce 2014), ejhle - máme dnes z parkovacích automatů o 2 až 2,5 milionů korun ročně víc.    

Tak mě napadá, že na konci roku sečtu hodnotu celého toho dědictví po „předcích“. A pak přepočítám ty peníze, o které Českolipani kvůli velkodušnosti vlád minulých přišli, na chodníky: kolik kilometrů nových bychom za to postavili. Po lepší představu…        

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode