Další kutilství Zuzany Kocumové: Protikorupční komise

02.05.2013 21:37

Jsem zklamaná tím, co nám bylo na jednání zastupitelů Libereckého kraje (30.4.2013) předloženo pod heslem Protikorupční komise rady, protože tak povrchní zdůvodnění bez jasné představy, co vlastně bude úkolem komise, jsem od Změny pro Liberecký kraj nečekala (asi vzhledem k tomu, jak se veřejně prezentuje jako specialista na boj s korupcí). Není zřejmé, jaké cíle tato komise má a koho se její činnost bude dotýkat – na první pohled to vypadá, že si skoro činí ambice být protikorupčním dohledem nad městy a obcemi v kraji. Ona ale má být poradní orgánem rady kraje, takže nebude vybavena kompetencemi kontrolovat všechno podezřelé v městech a obcích… To se sice na jednání tisíckrát zopakovalo, ale pohled do veřejných diskusí potvrzuje, že ZLK má širší představy - třeba že rada bude pracovat s lidmi, kteří byli vystaveni korupčnímu jednání (Zuzana Kocumová zde). Já osobně bych se tedy neobracela na komisi rady kraje (stejně jako se zlomenou nohou bych taky nešla do zdravotního výboru).

Hlavní výtka směřuje k částce 2 miliony korun určené na granty. Nesouhlasím s nimi, tyto peníze se dají užít smysluplněji než pořádáním kulatých stolů o tom, co je to korupce a že je třeba ji nahlásit na policii. Mimochodem, kolik v Libereckém kraji působí protikorupčních neziskovek – google mi nenašel žádnou, která by měla protikorupční aktivity ve statutu, a já nevidím důvod, proč z rozpočtu LK podporovat mimokrajské neziskovky. Také není pravda, že protikorupční práce se bez peněz dělat nedá = Růžový panter to už víc než deset let dělá a zakládá si na tom, že je nevládní protikorupční organizací v České republice zcela nezávislou na státních dotacích a grantech.

Jediné, co považuji za přínosné celé nové komise, je případná definice Protikorupční strategie, protože ji chápu jako poselství o žádoucím chování a jednání ať politiků, tak úředníků. Takovou strategii má Jihomoravský kraj a Hlavní město Praha – žádný si ale neplatil na celé volební období speciální komisi, aby strategii vytvořila. V Libereckém kraji přicházíme s novým řešením, které nás bude stát statisíce na odměnách pro členy komise, jejího předsedu a místopředsedu + 2 miliony na grantech. Takové náklady jsou zbytečné. Jsme PRO vznik protikorupční strategie, která bude jasně říkat, že záměry a konání Libereckého kraje jsou poctivé a jaký systém opatření proti korupci k tomu má. Ale k tomu nemusíme zřizovat komisi a vyhazovat zbytečné peníze, k tomu stačí politická vůle a zadání pro úředníky kraje takovou strategii zpracovat. 

Mimochodem: informaci předkládala radní Zuzana Kocumová. Její dílna je pověstná svým kutilstvím hlavně na poli krajského zdravotnictví.

Další informace k tématu:

Na auta a rauty máme, na protikorupční aktivity ne (Týden v Libereckém kraji) - zde

Liberecký kraj zřídil protikorupční komisi, opozice to kritizuje (ČTK) - zde

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode