Chci umožnit, aby si mladí osahali svět sami

05.08.2018 19:08

Změnili jsme spolupráci s našimi partnerskými městy. Nejezdím do zahraničí na jalové výlety jako naši předchůdci, ale inspirovat se a sjednávat spolupráci na projektech, kdy se pak potkávají různé skupiny obyvatel při různých příležitostech. Začínali jsme na nule, ale rozhýbali jsme projekty vlastní (s finanční podporou z EU) a spolupracujeme na těch polských i německých. Česká Lípa v posledních třech letech výrazně změnila přístup ke spolupráci s městy, které s Českou Lípou chtějí být v partnerském vztahu a získala dva partnery nové.

Boleslawiec, Mittweida, Bardějov, Užhorod jsou již tradiční partnerská města, nově pak o nastavení spolupráce s Českou Lípou přichází zájem ze Žitavy a Suzdalu. Smysl každého takového partnerství vidím v tom, že si lidé při návštěvě našich partnerských měst sami udělají úsudek, jak se žije jinde – a stejně tak naši partneři o nás. Proto přišly projekty s polským Boleslawicem a především německou Mittweideou. Ať v oblasti sportu, nebo ve spolupráci seniorů, která se rozvinula výborně. Je to důležité právě pro seniory, aby nezůstávali v izolaci, ale i pro mladou generaci, aby poznávala a utvářela si názor. A tak se dnes mohu chlubit úspěšným zájezdem českolipských atletů do Žitavy, vítěznou účastí seniorů na Euroregionální spartakiádě v Boleslawieci i Sportovními hrami bez hranic seniorů, které proběhly v České Lípě v rámci malých projektů a ve spolupráci s Euroregionem Nisa. Loňské Městské slavnosti zahajovaly sbory z partnerských měst a každoročně myslím i na to, abychom zdarma vyslali zájemce na slavnosti do Boleslawiece a Mittweidy, od loňska i na vánoční slavnost do Žitavy. A teď připravujeme projekt „Hudba nás propojuje přes hranice“, kdy Českolipský dětský sbor bude koncertovat v Žitavě a tamní sbor zase v České Lípě a vyvrcholením bude společný koncert. Žitava má také zájem o ukázku a bližší spolupráci ve florbalu, který se zde nehraje, a na stole leží nabídka Mittweidy na spolupráci v projektu „Město budoucnosti“, kde by mělo jít o propojení měst prostřednictvím nových médií a Mittweida si vybrala právě Českou Lípu. To je jen odraz toho, na jakou úroveň jsme naši spolupráci posunuli, a že v nás dnes v zahraničí vidí smysluplné partnery. A také je příjemné každoročně slyšet při novoročním setkání v Mittweidě, jak pan primátor vyzdvihuje a oceňuje právě spolupráci s Českou Lípou.

Nově nás o spolupráci požádal i Suzdal, zástupci tohoto ruského města již dvakrát Českou Lípu navštívili a teď budeme na jejich letních slavnostech podepisovat memorandum o spolupráci. Pozvali nejen vedení města, ale také Českolipský dětský sbor a ředitele a děti ze základních škol.

Říkám na tomto místě zcela jasně: lidé musí vyjíždět za hranice, poznávat jiné kultury, dělat si vlastní úsudek, aniž by jim kdokoli propagandisticky něco podsouval. A v tom spatřuji i smysl spolupráce se Suzdalem, právě tomuto přístupu jako starostka otvírám dveře. Pozvání ze Suzdalu, zda by náš sbor nemohl uspořádat dva koncerty na jejich slavnostech, je první výzvou k větší výměně mladých lidí. Při té příležitosti podepíšeme memorandum o spolupráci mezi oběma městy, které zastupitelé schválili v červnu. Sbor bude rovněž koncertovat v Moskvě na českém velvyslanectví, kam jsou pozváni nejen tamní Češi, ale zástupci i ostatních ambasád. Naše město je a bude vidět v Evropě, je to pro mladé zážitek a pro město obrovská reklama.

Bohužel to tak nechápou všichni zastupitelé města, když neodsouhlasili finance na cestu sboru. Z významné příležitosti se stalo trapné politikum, kdy si někteří řečníci neviděli na špičku vlastního nosu a zasekli se jen u těch cest za pivem, jak je žili v minulosti. My jsme ale dneska jinde a naše cesty do zahraničí jsou vždycky hodně o práci a společných projektech. Ale chápu, blíží se komunální volby, a tak někteří neváhají pošlapat nové dobré vztahy. To, že se sborem měli jet do Suzdalu i další lidé, je logické, protože všichni dostali pozvání z ruské strany, která také nese náklady na pobyt – pozvání dostali ti, kteří byli v týmu, který je u nás doprovázel a ukazoval jim zdejší sportovní, ale i školní zařízení a vymýšleli společně náměty na propojení našich možností a poznávání. To se tedy odkládá, bude mi trapné to v Suzdalu vysvětlovat.

My jsme nakonec řešení našli, pan místostarosta i paní místostarostka se cesty vzdali, aby z ušetřených peněz město mohlo zaplatit ubytování v Moskvě dětem z pěveckého sboru. Musela bych se stydět, kdyby se město chlubilo svými talenty v zahraničí a nezaplatilo jim cestu, nebo aby takovou příležitost zrušilo jen kvůli tomu, že někteří z těch, kdo rozhodují, nevidí za městská vrata. Jen by si někteří z těch, kteří dnes tak halasně křičí, měli vzpomenout, že partnerským městem bylo i Molde, kam se lítalo na několik dní a v mnohem početnější politické a úřednické delegaci, avšak pro prezentaci našeho města a jeho občany z těchto cest nebyl užitek žádný.

 

Zpět

Kontakt


+420 777 225 539

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode